Svinīgi sāk Baltijas Biomateriālu ekselences centra ēkas būvniecību Ķīpsalā

10. augusts, 2023
.
.
.
Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) vadītājs Jānis Ločs un RTU rektors Tālis Juhna iemūrē pamatakmeni jaunakā BBCE ēkā studentu pilsētiņā Ķīpsalā.

Iemūrējot pamatakmeni un ievietojot laika kapsulu topošās Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) ēkas pamatos studentu pilsētiņā Ķīpsalā, tam tiek vēlēts kļūt par globāli nozīmīgu biomateriālu pētniecības centru, kas sekmēs cilvēku dzīves kvalitāti. 

«Mēs ticam zinātnei. Mēs ticam, ka jaunas zināšanas mūs virza uz veselīgāku, labklājīgāku un gudrāku nākotni. Mēs ticam, ka pirms 160 gadiem, 1862. gadā, dibinātajā RTU nekad nezudīs izzināšanas kāre un jaunatklājumu prieks. Mēs ticam, ka pēc daudziem simtiem gadu mūsu universitāte būs viena no vadošajām tehnoloģiju universitātēm ne tikai Baltijā, bet arī plašākā reģionā. Un ceram, ka tās paaudzes, kas atvērs šo laika kapsulu, ar daudz modernākām tehnoloģijām spēs pārbaudīt šajā kapsulā ievietoto materiālu stabilitāti un pārliecināsies par mūsu pētījumu ilgmūžību,» teikts Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vēstījumā nākamajām paaudzēm, sākot BBCE ēkas būvniecību studentu pilsētiņā Ķīpsalā. Vēstījumu parakstījis RTU rektors Tālis Juhna un BBCE projekta vadītājs Jānis Ločs. Līdz ar vēstījumu kapsulā, kas iemūrēta ēkas pamatos, ievietoti arī trīs dažādi kalcija fosfātu biomateriāli – oktakalcija fosfāts (OCP), amorfais kalcija fosfāts (ACP) un hidroksilapatīts (HAp). Tie visi ir sintezēti Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā, izmantojot tehnoloģijas, kādas centra rīcībā ir 2023. gadā. 

Vēstījums.

Pamatakmens iemūrēšanas pasākumā RTU rektors Tālis Juhna vēlēja, lai jaunais centrs kļūst par vienu no Eiropas labākajiem biomateriālu centriem ar globālu atpazīstamību, kurā tiek ne vien īstenoti pētījumi, bet top arī inovācijas, kas ļaus cilvēkiem dzīvot ilgāk un labāk. 

BBCE projektu RTU īsteno ciešā sadarbībā ar partneriem – Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI), Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), RSU Stomatoloģijas institūtu, AO Pētniecības institūtu Davosā, Šveicē, un Erlangenas-Nirnbergas Universitāti Vācijā. Kā norādīja Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Jānis Paiders, RTU, OSI un RSU katra savā nozarē ir Latvijas izcilākās zinātniskās institūcijas, tādēļ to sadarbībā ir ļoti augsts potenciāls radīt izcilību ar globālu mērogu. Viņaprāt, BBCE ir piemērs zinātnes izcilības veicināšanai Latvijā un nākotnē tas varētu būt pamats pasaulē konkurētspējīgai un efektīvai inovāciju ekosistēmai.  

Savukārt RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes dekāns Māris Turks pauda gandarījumu par spēcīgām ķīmiķu tradīcijām RTU – no Vilhelma Ostvalda un Paula Valdena līdz Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centram, ar kuru zinātnieku veikumu un sasniegumiem RTU lepojas. «Jaunas ēkas un aprīkojums ir ļoti svarīgs, bet visam pamatā ir cilvēki – BBCE projektu rakstīja cilvēki, to īsteno un turpinās īstenot cilvēki,» viņš norādīja. Gan M. Turks, gan T. Juhna īpaši uzsvēra Līgas Bērziņas-Cimdiņas un nu jau aizsaulē aizgājušā Rūdolfa Cimdiņa, kā arī Jāņa un Dagnijas Loču veikumu. 

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes zinātnieki R. Cimdiņš un L. Bērziņa-Cimdiņa ir biomateriālu izstrādes un pētniecības skolas veidotāji Latvijā, viņi dibināja jaunu pētniecības vienību – Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centru, kas gandrīz 20 gadu laikā kļuvusi par vadošo biomateriālu pētniecības centru Baltijā. Centrs līdz šim darbojās Pulka ielā, netālu no Ķīpsalas. Līdz ar jaunās ēkas uzbūvēšanu tas pārcelsies uz jauno BBCE ēku, kas atradīsies tieši blakus Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātei. Tas ļaus paplašināt starpdisciplinārus pētījumus un attīstīt jaunu pētniecības virzienu, kas saistīts ar padziļinātu implantmateriālu izpēti šūnu vidē.

Jaunajā ēkā būs moderni aprīkotas laboratorijas un darba telpas zinātniekiem, tīrā telpa. Tā būs energoefektīva gudrā ēka, kas nodrošinās darbam optimālu apgaismojumu un mikroklimatu. Energoresursus ēkai nodrošinās saules paneļi. 

Kā uzskata Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Amēlija Čeiča, jaunā ēka motivēs topošos studentus izvēlēties ķīmijas studijas. Tā būs lieliska iespēja jauniešiem ieskatīties zinātnieku darbā un atklāt ķīmijas aizraujošo dabu. Viņa pati septembrī sāks mācības 12. klasē, bet šajā vasarā kopā ar komandas biedriem apmeklēja AO Pētniecības institūtu Davosā, Šveicē, jo uzvarēja BBCE erudīcijas konkursā skolēniem «BIO-GO-Higher». Iespēja redzēt zinātnieku darbu klātienē viņu pārliecinājuši pēc ģimnāzijas beigšanas izvēlēties ķīmijas studijas. «Tur kļuvu par ķīmijas fani,» viņa neslēpa svinīgajā pasākumā. Savukārt jaunajiem zinātniekiem un studentiem tā dos iespēju iesaistīties starpdisciplināros un starptautiskos pētījumos. «Darbs BBCE ir iespēja būt daļai no lielāka mērķa – labākas nākotnes cilvēkiem,» atklāja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studente un BBCE zinātniskā asistente Anna Rubīna. 

Svinīgajā pasākumā apsveikuma vārdus teica arī BBCE projekta partneri – OSI direktors Osvalds Pugovičs, Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dambrova un BBCE projekta zinātniskā vadītāja RSU Stomatoloģijas institūtā Ilze Šalma –, kā arī ēkas būvnieku pārstāvis – «Baltic Builders Alliance» valdes priekšsēdētājs Ivo Čerbakovs.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmē ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.  

RTU iemūrē pamatakmeni Baltijas Biomateriālu ekselences centra jaunajā ēkā

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

10. augusts, 2023 plkst. 10:17

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi