Studenti sekmē dažādu paaudžu izglītošanu sintētiskajā bioloģijā un sāk pūļa finansējuma piesaistes kampaņu

11. septembris, 2023
.
.
.

Gatavojoties novembra sākumā Parīzē gaidāmajām pasaulē lielākajām biotehnoloģiju inovāciju sacensībām «International Genetically Engineered Machine» (iGEM), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studentu komanda stiprina kopienu biotehnoloģiju nozares izaugsmei Latvijā. 

Latvijas studentu komandas mērķis ir izstrādāt rīku ciklisko peptīdu sintēzei. Cikliskiem peptīdiem piemīt daudz vērtīgu īpašību uzlabotu zāļvielu un pesticīdu izstrādei, kā arī antibakteriālās rezistences apkarošanai. Cikliskie peptīdi dabiski sastopami dažādās augu sugās, atbildīgais molekulārais mehānisms par ciklizācijas reakcijām ir BURP-domēna proteīns. Pierādot, ka rīks – BURP-domēna proteīns – var ciklizēt dažādas peptīdu sekvences ne tikai augu genomā atrodamās, komanda cer nodrošināt fundamentālu pamatu turpmākai ciklisko peptīdu produktu izstrādei. Projektam dots nosaukums «Full Circle». 

Lai noskaidrotu Latvijas sabiedrības attieksmi, komanda izstrādājusi aptauju par tradicionālās un modernās medicīnas zāļvielām, to lietošanas paradumiem, kā arī zināšanām un viedokli par sintētiskās bioloģijas nozari. Aptauju ir iespējams aizpildīt šeit. 

Gatavojoties dalībai sacensībās, komanda ne vien darbojas laboratorijā, bet arī īsteno aktivitātes dažādām sabiedrības grupām, lai veicinātu un stiprinātu sintētiskās bioloģijas kopienu, piemēram, tā strādā ar bērniem, jauniešiem un ģimenēm, tajā skaitā, piedāvājot viņiem komandas veidotu izglītojošo spēli «Biotopija», kuras mērķis ir izstrādāt sekmīgu bioekonomiku, ņemot vērā vides, sociālos un pārvaldības (ESG) faktorus. Latvijas student arī piedalījušies Dānijas iGEM komandas organizētajā Ziemeļvalstu iGEM konferencē (Nordic iGEM Conference), kuras mērķis bija rosināt iGEM komandu savstarpējo sadarbību un veicināt kopienas veidošanos.

Lai viesiem komandas dalībniekiem būtu iespēja piedalītos iGEM konkursā Grand Jamboree Parīzē novembrī, prezentējot savu darbu, mācoties no citām talantīgām komandām un gūstot neaizstājamu tīklošanās pieredzi, sākta pūļa finansējuma piesaistes kampaņa. Uzzināt vairāk un ziedot.

Sintētiskā bioloģija pasaulē strauji attīstās. iGEM mērķis ir veicināt dažādu problēmu risināšanu no sintētiskās bioloģijas perspektīvas, starpnozaru komandām strādājot kopā gan laboratorijās, gan ārpus tām, lai izveidotu un tālāk attīstītu risinājumu aktuālām vides, medicīnas vai industriālai problēmām, izmantojot jaunākās molekulārās bioloģijas metodes. Jau 20. gadu iGEM nodrošina platformu studentiem, lai paplašinātu zinātnisko atklājumu robežas un izpētītu gēnu inženierijas iespējas. 

iGEM Latvijas studentu komanda gatavojas mentoru, LU Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūta pētnieku Jāņa Liepiņa un Annas Stikānes vadībā. Pētniecisko darbu viņi veic, sadarbojoties ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI) un LU laboratorijām. 

Komandas izveidi jau otro gadu koordinē nodibinājums «Biocatalyst», pulcējot kopā studentus no lielākajām zinātnes universitātēm. Komandas darbību atbalsta SIA «Mikrotīkls», Latvijas Universitātes fonds, Latvijas Universitātes Studentu padome, RTU Studentu parlaments un nodibinājums «Biocatalyst».

Lai uzzinātu vairāk par Latvijas komandu, sekojiet līdzi komandas sociāliem medijiem vai sazinieties pa e-pastu g.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. septembris, 2023 plkst. 11:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi