Studenti no 18 valstīm pēta metropoles ārposteņa fenomenu Bolderājā

17. augusts, 2010

Aizritējusi pirmā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 8. starptautiskās vasaras universitātes «Metropoles ārpostenis (Urban Outcast)» darba nedēļa. 43 arhitektūras un citu specialitāšu studenti no 18 valstīm jau ir iepazinušies ne tikai ar Bolderājas vēsturi, arhitektūru un pilsētvidei raksturojošajām iezīmēm, bet arī ar Rīgas jūgendstila mantojumu, koka arhitektūru, padomju laika mikrorajonu īpatnībām, kā arī paviesojušies Ventspilī un Liepājā.

17.08.2010.  Skatīt galeriju

urban_outcast.jpgŠonedēļ studenti starptautiskas padomdevēju komandas vadībā intensīvi strādā piecās radošajās darbnīcās, dziļāk pēta Bolderājas sociālo vidi un identitāti, iepazīstas ar vietējo iedzīvotāju dzīvesveidu. Pirmajā darba nedēļā iegūto informāciju un personīgo pieredzi topošie arhitekti un pilsētplānotāji izmantos, lai prognozētu iespējamo Bolderājas nākotni. Lai arī šobrīd Bolderāja nav populārākā dzīves un apskates vieta Rīgā, tā slēpj sevī milzīgu attīstības potenciālu un nākotnē var kļūt par vienu no iecienītākajiem rīdzinieku un tūristu galamērķiem.

Ar piecās radošajās darbnīcās rosinātām idejām par Bolderājas unikālo vaibstu un īpašās atmosfēras transformēšanu jaunā kvalitātē vasaras skolas dalībnieki interesentus iepazīstinās noslēguma diskusijā 20. augustā no plkst. 14 līdz 17 Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā. Studentu darbi, kas solās būs gana daudzveidīgi gan formas, gan satura ziņā, būs apskatāmi turpat izveidotajā izstādē līdz 15. septembrim.

8. starptautiskā vasaras universitāte tika atklāta 9. augustā. Šā gada vasaras skolas nosaukums un vienlaikus arī moto «Urban Outcast» nav izvēlēts nejauši. Rīgas ilgtermiņa attīstības stratēģijā līdz 2025. gadam ir akcentēta esošajam pilsētas centram pakārtotu daudzfunkcionālu vietējo centru attīstība gan esošajos, gan jaunajos dzīvojamajos rajonos, tādējādi uzlabojot pakalpojumu pieejamību, stiprinot dzīvojamo rajonu (apkaimju) identitāti un iedzīvotāju piederību tiem.

Starptautiskā vasaras universitāte arhitektūras un saistīto nozaru studentiem RTU notiek jau astoto reizi. Šogad tajā piedalās studenti no Armēnijas, Čehijas, Gruzijas, Igaunijas, Irānas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Meksikas, Moldāvijas, Peru, Polijas, Spānijas, Turcijas, Ukrainas, Vācijas, un Vjetnamas.

Lekcijas un ekskursijas vada: RTU APF dekāns asociētais profesors Uģis Bratuškins, profesors Jānis Krastiņš, pilsētplānotāji Neils Balgalis un Andis Kublačovs, arhitekti Pēteris Blūms, Sandra  Levāne, Aleksandrs Feļtins, ainavu arhitekts Ğirts Runis, sociologi Klāvs Sedlenieks un Sandris Mūriņš, biedrības «Koalīcija dabas un kultūras mantojuma aizsardzībai» valdes priekšsēdētāja Sandra Jakušonoka un vieslektors no Spānijas Jaime Montes Bentura.

Radošās darbnīcas pārrauga starptautiska vadītāju komanda: Raiens Mantons (Ryan Manton) no Lielbritānijas, Hermanis Zonderlands (Herman Zonderland) no Nīderlandes, Latvijā dzīvojošais beļģu arhitekts un pilsētplānotājs Mantens Devrends (Manten Devriendt), kā arī jaunie pašmāju arhitekti un pilsētplānotāji: Mārtiņš Jaunromāns, Vents Vīnbergs, Toms Kokins, Zane Deruma, Ilze Paklone, Evelīna Ozola un Liene Jākabsone.

APF dekāns Uģis Bratuškins atzīmē, ka gadu no gada vasaras skolas pievēršas sociāli nozīmīgām tēmām, kas ne tikai iepazīstina skolas dalībniekus ar Latvijas kultūrvides vēsturiskajām un mūsdienu aktualitātēm, bet arī akumulē un radoši interpretē viņu dažādo kultūru pieredzi, sekmējot ar konkrētās vides attīstību saistītās problemātikas pārtapšanu sociāli pievilcīgā dialogā starp sabiedrību tās aizņemto dzīvestelpu.

Vasaras universitāti organizē RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departaments un Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte. Vasaras skolu atbalsta: Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests un Valsts pētījumu programma Nr. 3 «Nacionālā identitāte» 9. projekts «Nacionālā identitāte un komunikācija» apakšprojekts «Rīgas arhitektūras un pilsētvides identitāte XX un XXI gadsimtā».

SSAD, APF

17. augusts, 2010 plkst. 10:08