Seminārā tiekas augstskolu studiju prorektori

27. oktobris, 2010
.
.
.

Nedēļas nogalē notikušajā studiju prorektoru un Studiju daļu vadītāju seminārā piecu augstskolu pārstāvji izteikuši vēlmi piebiedroties vienotajai elektroniskajai pieteikšanās sistēmai studijām augstskolās, kuru 2010. gada jauno studentu uzņemšanas laikā izmantoja RTU, LU un LLU.

26.10.2010.  Skatīt galeriju  

mac_pror_smn.jpg«Apspriežot vienotās pieteikšanās sistēmu studijām augstskolās, visu augstskolu pārstāvji augstu novērtēja izveidotās sistēmas kvalitāti un vienprātīgi atzina, ka šāda sistēma dod pozitīvu efektu. Piemēram, RTU būtiski palielinājies studentu skaits, kas izvēlēto programmu bija norādījuši kā pirmo prioritāti, savukārt nereģistrējušos reflektantu, tāsaukto «caurumu» skaits uzņemamo studentu sarakstos jaunās sistēmas ieviešanas rezultātā sarucis vairāk nekā četras reizes – t. i., samazinājās no 30,6% pagājušajā gadā uz 7,7% šīs vasaras uzņemšanā,» stāsta RTU mācību prorektors profesors Uldis Sukovskis.

Studiju prorektoru un Studiju daļu vadītāju seminārā diskusijas notika arī par daudziem citiem augstskolu dzīvei būtiskiem jautājumiem

Nopietna diskusija izvērtās par jaunajiem IZM piedāvātajiem kritērijiem valsts finansējuma piešķiršanai augstskolām. IZM piedāvā papildu valsts finansējumu piešķirt arī privātajām augstskolām, vadotiesno kvalitātes kritēriju izpildes. Savukārt semināra dalībnieki uzsvēra,ka pašreizējos apstākļos, kad Latvijā ir vismazākais valsts finansējumsuz vienu studentu Eiropā, kas apdraud valsts konkurētspēju nākotnē, navpieļaujama jau tā trūcīgā finansējuma novirzīšana privātajām augstskolām. Turklāt vairāki IZM izvirzītie kvalitātes kritēriji pēc semināra dalībnieku domām valsts un privāto augstskolu vidū rada nevienlīdzīgas konkurences apstākļus. Piemēram, privātajās augstskolās ir atļautas studijas arī krievu valodā, kas ir aizliegtas valsts dibinātajās augstskolās, radot privātajām augstskolām būtiskas priekšrocības ārzemju studentu piesaistē.

Semināra dalībnieki analizēja arī augstākās izglītības eksporta un sasāpējušos ārzemju studentu jautājumus Latvijā. «Lai arī pēdējā laikā ir notikušas vairākas pozitīvas pārmaiņas – parakstīts līgums ar Ķīnas Tautas Republiku par augstākās izglītības kvalifikāciju un studijās iegūto grādu savstarpēju atzīšanu, veikti vairāki uzlabojumi likumdošanā, kas regulē ārzemju studentu iebraukšanas procedūru, tomēr joprojām ir daudz birokrātisku šķēršļu, kas kavē Latvijas augstākās izglītības eksporta kāpumu,» norāda RTU Ārzemju studentu departamenta vadītājs asociētais profesors Igors Tipāns. Semināra dalībnieki atzinuši, ka plānoto ārzemju studentu skaita pieaugumu nebūs iespējams īstenot, ja valsts turpinās ierasto politiku un neveiks būtiskas izmaiņas, lai atvieglotu ārzemju studentu iebraukšanu Latvijā.

Kā ziņots, Latvijas augstskolu studiju prorektoru un Studiju daļu vadītāju 14. semināru, kurā piedalījās pārstāvji no 14 Latvijas augstskolām, kā arī no Izglītības un zinātnes ministrijas, 22. un 23. oktobrī organizēja Rīgas Tehniskās universitātes Mācību prorektora dienests.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

27. oktobris, 2010 plkst. 9:31

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi