Sabiedrībā pazīstami cilvēki vērtēs inovatīvas un zinātņietilpīgas studentu idejas un risinājumus

19. decembris, 2023
Aktivitātē «Vertikāli integrēts projekts» studentu izstrādāta cirkulāra notekūdeņu attīrīšanas sistēma. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Šefpavārs Māris Jansons, grupas «Sudden Lights» solists Andrejs Reinis Zitmanis, kamaniņbraucējs Kristers Aparjods un vairāki citi savas jomas eksperti 20. decembrī plkst. 16.45 Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) vērtēs studentu veikumu bioenerģijas, notekūdeņu attīrīšanas, zemas enerģijas patēriņa ēku, kosmosa, sensora tehnoloģiju, digitālo dvīņu, robotikas un inovatīvu būvmateriālu izstrādes jomā.

Savu redzējumu par aktivitātē «Vertikāli integrēts projekts» (VIP) attīstītām inovatīvām idejām un risinājumiem sniegs arī izglītības iniciatīvas «Ziedoņa klase» vadītāja Elizabete Pavlovska, komunikācijas profesionāle Ilze Rassa un pārtikas kvalitātes nozares eksperte Ilze Cepurniece.

VIP ir RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas īstenota programma. Tajā starpdisciplināras komandas, kurās darbojas dažādu studiju līmeņu studenti, sākot no RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēniem līdz doktorantūras studentiem, sadarbojas ilgtermiņa pētniecības projektos. Viņi vāc un apstrādā datus, veido prototipus. Studentu darbu uzrauga RTU vadošie pētnieki. Vienā studentu komandā darbojas arī Rīgas Stradiņu universitātes studenti un zinātnieki.

VIP studenti, kuri iepriekš uzbūvēja un sekmīgi testēja divas lieljaudas raķetes, tagad attīsta risinājumu, lai startētu raķeti no stratosfēras balona, kas ļautu tai sasniegt jau ap 40 km lielu augstumu. 20. decembrī ekspertiem un visiem interesentiem būs iespēja novērtēt arī studentu veikumu, attīstot risinājumu produktu šķirošanas automatizācijai, veidojot iekštelpu novērošanas sistēmu, kuras mērķis ir mazināt infekciju riskus, un prototipu ierīcei, kas ātri un efektīvi iekštelpās attīra un dezinficē gaisu. Vērtējumam tiks nodota arī cirkulāra notekūdeņu attīrīšanas sistēma, prototips pārtikas atkritumu kompostēšanai iekštelpās ar mikroskopisko sēņu palīdzību, energoefektīvs elektriskais transportlīdzeklis, ar kuru sekmīgi startēts vairākās sacensībās, un prototips automātisko vilciena vadības sistēmu izstrādei. Visjaunākā VIP komanda darbojas, lai radītu novatorisku, strukturāli sarežģītu augstas izturības betona elementu izmantošanai būvniecībā.

Studentu komandas pasākumā uzrunās Nacionālās aeronautikas un kosmosa aģentūras (NASA) Astrofizikas nodaļas direktora vietniece Sandra Cauffman.

Savās studiju programmās VIP kursu īsteno universitātes daudzviet pasaulē ar mērķi ieinteresēt studentus darboties zinātnē. RTU šo aktivitāti īsteno kopš 2017. gada, kad savu darbību uzsāka pirmās trīs komandas. Šobrīd aktivitātē darbojas deviņas komandas, katru semestri dodot iespēju pilnveidoties ap 80 studentu.

VIP 2023. gada sezonas noslēguma pasākums notiks RTU Zinātnes un inovāciju centra zālē «Moon», Ķīpsalas ielā 6A.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

19. decembris, 2023 plkst. 9:35