RTU Zinātniskās bibliotēkas Retumu lasītava iepazīstina ar inženierzinātņu vēsturi

8. februāris, 2017

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskā bibliotēka (ZB) dienasgaismā izcēlusi un plašākai publikai rāda savu seno grāmatu krājumu, kas izvietots ZB Retumu lasītavā. «Pirmās ekspozīcijas tematiskais aptvērums ir ļoti raibs, lai ieinteresētu apmeklētājus par retajām grāmatām, kas glabājas mūsu krātuvē,» Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta Retumu lasītavas vadītāja Brigita Ālere.

Fotogalerija

Retumu krātuvē ir aptuveni 5000 vienību — grāmatas, no kurām mācījušies tehnisko zinātņu studenti 155 gadu garumā — kopš Rīgas Politehniskās augstskolas (tagad — RTU) dibināšanas 1862. gadā. B. Āleres uzdevums — informāciju par katru no šīm vienībām ievadīt elektroniskajā katalogā, apstrādāt un nākotnē veidot vēl citas ekspozīcijas, lai plašāku sabiedrību iepazīstinātu ar to, kādi retumi glabājas ZB. Tur ir, piemēram, grāmatas, kuras dibināšanas gadā Rīgas Politehniskajai augstskolai dāvināja  Rīgas manufaktūras un Biržas komitejas. Šīs kopskaitā 1048 grāmatas arī kļuva par pamatu ZB, ko izveidoja tajā pašā 1862. gadā un kas ir senākā augstskolu bibliotēka Latvijā.

«Mācību grāmatas ir interesants izpētes materiāls, jo tajās redzam zinātnes un grāmatu poligrāfisko attīstību,» raidījumā saka tehnisko zinātņu vēsturniece, RTU Sociālo zinātņu katedras asociētā profesore Alīda Zigmunde. Viņa stāsta, ka tehniskajiem studentiem ir svarīgi gūt priekšstatu, kāds izskatās un darbojas konkrētais mehānisms vai mašīna, un arī senajās grāmatās šāda vizuālā materiāla netrūkst. Taču A. Zigmunde uzsver, ka, lai lasītu vecās grāmatas, ir jāpārzina gan senā druka, gan arī svešvalodas, jo 19. gadsimtā studijas norisinājās vācu valodā. Taču bibliotēkā ir arī izcilo RTU zinātnieku Vilhelma Ostvalda un Paula Valdena grāmatas latviešu valodā. «Tas ir mantojums, ko jāprot novērtēt,» saka A. Zigmunde.

Rudenī, kad RTU svinēs 155. jubileju, Retumu lasītava piedāvās jaunu grāmatu ekspozīciju «Tā radās bibliotēka», kurā varēs iepazīties ar pašām pirmajām grāmatām, kas pirms 155 gadiem nonāca ZB krājumā.

Latvijas Radio raidījums «Zināmais nezināmajā» (07.02.2017.).

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

8. februāris, 2017 plkst. 11:29