RTU zinātnieki un absolventi saņem Gada balvas enerģētikā

21. decembris, 2023
Jau 25. reizi pasniedz AS «Latvenergo» un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvas enerģētikā. Foto: «Latvenergo»

Par nozīmīgu devumu enerģētikā AS «Latvenergo» un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) pasniedz Gada balvu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes asociētajam profesoram un Enerģētikas institūta vadošajam pētniekam Romānam Petričenko, savukārt Enerģētikas institūta pētniekam Dmitrijam Guzam  – balvu par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem. Ar balvu jaunajiem zinātniekiem sveiktas arī divas RTU absolventes.

Gada balvu R. Petričenko saņem par zinātnisko darbu kopu «Viedo energosistēmu vadības un automatizācijas metodes, algoritmi un paņēmieni». Piešķirot balvu, «Latvenergo» izceļ gan viņa zinātnisko veikumu starptautiskos projektos un pedagoģisko darbu, gan nozīmīgu dalību uzņēmuma projektā «Energostaciju darba režīmu optimizācijas programmas izstrāde».

Savukārt D. Guzs Gada balvu par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem 2023. gadā saņem par promocijas darbu «Cost effective, innovative solution for transmission capacity management in low-inertia weakly interconnected power systems». Lai energosistēma darbotos droši, patēriņam un jaudu ģenerēšanai jābūt līdzsvarā, līdz šim sistēmas frekvences stabilitāti Baltijā nodrošināja sinhronizācija ar Krievijas energosistēmu. D. Guzs promocijas darbā attīstīja inovatīvu risinājumu elektroenerģijas pārvades tīkla frekvences pārvaldībai, kas palīdzēs nodrošināt Baltijas energosistēmas stabilu un drošu darbību pēc 2025. gadā paredzētās atvienošanās no Krievijas un sinhronizēšanās ar Eiropas pārvades tīklu. Promocijas darbā aplēsta arī ietekme uz tautsaimniecību – ietaupījumi Baltijas mērogā mērāmi miljonos eiro.

Ar balvu novērtēta arī SIA «Ekodoma» projektu vadītāja Anda Jēkabsone, kura šogad RTU aizstāvēja promocijas darbu «Energopārvaldības loma klimatneitralitātes mērķu sasniegšanā pašvaldībās Eiropā». Tajā viņa izstrādāja metodiku un rekomendācijas sistemātiskas pieejas ieviešanai pašvaldību enerģētikas un klimata jomu pārvaldībā. Viņa arī analizēja energopārvaldības sistēmas priekšrocības Latvijas un Eiropas Savienības pašvaldībās.

Savukārt SIA «Salaspils Siltums» Funkcionalitātes departamenta vadītāja Ilze Siliņa savā promocijas darbā izstrādāja metodiku, kas ļauj plānot, ieviest, novērtēt un optimizēt atjaunojamo energoresursu tehnoloģijas centralizētajā siltumapgādē. Centralizētajā siltumapgādē ir liels potenciāls ieviest energoefektivitātes pasākumus, izmantot atjaunojamos energoresursus, kuru klāsts ir plašs, un samazināt CO2 emisijas. Par šo darbu arī viņa saņem Gada balvas 2023. gadā par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem.

Gada balvas enerģētikā šogad pasniegtas 25. reizi. Ik gadu AS «Latvenergo» un Latvijas Zinātņu akadēmijas rīko konkursu, lai veicinātu nozares un zinātnes attīstību, izceltu izcilu jauno zinātnieku veikumu vai mūža devumu enerģētikā. «Zinātne piesaista ļoti īpašus cilvēkus, kas ir neatlaidīgi un nekad nepadodas. Šobrīd Latvijas enerģētika atrodas ļoti aktīvas attīstības posmā, kurā jāatrod labākais veids, kā planētai kļūt aizvien zaļākai un atjaunoties, bet ražotājiem – rast jaunus un ilgtspējīgus risinājumus, lai sasniegtu klimatneitralitāti nozarē. Tādēļ mums, «Latvenergo», šķiet, ka ir ļoti svarīgi gan atbalstīt zinātniekus, gan veidot kvalitatīvu sadarbību, jo šobrīd sabiedrība pieprasa zaļu elektroenerģiju, inovatīvus risinājumus un noteiktu rīcību,» pauž «Latvenergo» valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.

Savukārt Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš atzīst, ka «enerģētikas nozarē vēlamies arvien lielāku lomu iedalīt ražošanai no atjaunīgajiem resursiem, tādēļ vairāk redzam, ka zinātnieki velta savas pūles, lai atrisinātu enerģijas akumulācijas un uzglabāšanas iespējas, jo ražošanā no nepastāvīgajiem zaļajiem resursiem tam ir liela nozīme. Arī apbalvoto zinātnieku darbu tematika liecina par šiem procesiem, kas sniedz cerību par zinātnieku un praktiķu veiksmīgu sadarbību nozarei.»

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

21. decembris, 2023 plkst. 13:29