RTU zinātnieks palīdz Latvijas bobsleja izlasei gatavoties nākamās sezonas startiem

20. jūnijs, 2023
.
.
.
RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Mašīnbūves un mehatronikas katedras pētnieks Jānis Lungevičs sagatavo bobsleja slieces mērījumu veikšanai. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Lai pilnveidotu aprīkojumu un nākamajā sezonā cīnītos par vēl augstākiem rezultātiem, Latvijas bobsleja izlase izmanto Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku zināšanas un tehnisko aprīkojumu.

Pirms sākt bobsleja kamanu slieču mērījumus, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Mašīnbūves un mehatronikas katedras pētnieks Jānis Lungevičs kalibrē mērinstrumentus, lai panāktu maksimāli augstu precizitāti. Katedras «Mitutoyo» metroloģijas laboratorijas aprīkojums ļauj veikt slieču ģeometrijas mērījumus ar precizitāti līdz mikrometram. 

Mērījumi ļauj ne vien pārliecināties, vai slieces precīzi atbilst visām sportistu vajadzībām, bet arī iegūt datus virtuālā modeļa izveidei. Ar virtuālo modeli pēcāk būs iespējams salīdzināt arī citas slieces. RTU pakāpeniski veidojas slieču mērījumu datubāze. «Šie mērījumi ir ļoti svarīgi, jo pareizi sagatavotas slieces ir būtisks priekšnoteikums, lai sportisti sacensībās, kur cīņa notiek par sekundes simtdaļām, uzrādītu pēc iespējas augstākus rezultātus,» skaidro J. Lungevičs.

RTU Mašīnbūves un mehatronikas katedras pētnieki ar renes sporta veidiem saistītus pētījumus sāka pirms desmit gadiem, tobrīd cenšoties izzināt, kā slieču virsmas apstrāde ietekmē slīdamību pa ledu. Kopš tā laika veikti gan dažādi pētījumi, gan Latvijas bobsleja un skeletona izlases kamanu slieču ģeometrijas un cietības mērījumi. 

«Mitutoyo» laboratorija ir Baltijā modernākā un vislabāk aprīkotā ģeometriskās metroloģijas laboratorija. Kopš izveides 2018. gadā tā tiek regulāri pilnveidota, modernāko laboratorisko aprīkojumu dimensiju mērīšanai nodrošina uzņēmums «Mitutoyo Poland Sp.o.o.».

RTU zinātnieks palīdz Latvijas bobsleja izlasei gatavoties nākamās sezonas startiem

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

20. jūnijs, 2023 plkst. 9:01

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi