RTU zinātnieki un studenti piedalīsies Pasaules latviešu zinātnieku kongresā

15. jūnijs, 2023
.
.
.

27.– 29. jūnijā Rīgā notiks piektais Pasaules latviešu zinātnieku kongress, kurā dalībnieki pievērsīsies globālo izaicinājumu iespējamiem risinājumiem, kā arī atzīmēs Latvijas un latviešu zinātnes sasniegumus. RTU zinātnieki piedalās gan kongresa rīkošanā, gan ar savu redzējumu un zinātniskajiem atklājumiem dalīsies plenārsesijās un stenda referātos. Kongresā piedalīsies arī vairāki RTU studenti. 

Pasaules latviešu zinātnieku kongresa centrā būs trīs aktuāli jautājumi – digitālā transformācija, zaļā pārveide un zinātnes ietekme –, par kuriem runās Latvijas un pasaules viedokļu līderi no zinātnes, akadēmisko vides, valdības un uzņēmējdarbības vides. 

Kongresa programma. 

Kongress notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Iespēja iepazīt RTU
Ievadot kongresu, kas svinīgi tiks atklāts 27. jūnija vakarpusē, dienas pirmajā pusē Izglītības un zinātnes ministrija aicina viesoties Latvijas zinātniskajās institūcijās. No plkst. 11 līdz 14 būs iespēja apmeklēt RTU – aplūkot laboratorijas, uzzināt par pētījumiem enerģētikas, vides, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju, materiālzinātnes, būvniecības u.c. jomās, iepazīt zinātnisko izstrāžu prototipus un veidot kontaktus ar pētniekiem. Būs iespēja arī paviesoties RTU Zinātnes un inovāciju centrā.

Pieteikties vizītei RTU iespējams līdz 19. jūnijam, aizpildot anketu. 

Zinātniskajā komisijā – RTU pārstāvji
Pasaules latviešu zinātnieku kongresa saturu un programmu ar dažādu formātu tematiskajām diskusijām, runām, semināriem, demonstrācijām un citām aktivitātēm izveidojusi zinātniskā komiteja – 12 Latvijas un latviešu izcelsmes zinātnieki. Komitejā darbojas RTU zinātņu prorektora p.i. profesors Gatis Bažbauers un Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) Informācijas tehnoloģijas institūta direktors profesors Jānis Grabis.

Zaļā pārveide 
Kongress atspoguļos šī brīža aktuālos globālos un sabiedrības izaicinājumus, kuru pārvarēšanai nepieciešama zinātnieku iesaiste, īstenojot starpdisciplinārus pētījumus. 

Viens no aktuālākajiem jautājumiem ir ilgtspējīga un droša Latvijas energoapgāde – kādai jābūt viedai energosistēmai Latvijā un kā to izveidot. RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes (EVIF) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) profesore Andra Blumberga 28. jūnijā plkst. 11.30–12.30 Ziedoņa zālē piedalīsies paneļdiskusijā «Kā Latvijai izveidot zaļo enerģētiku?». Paneļdiskusijā tiks spriests gan par inovācijām ēku energoefektivitātes uzlabošanai, kodolenerģētikas lomu Latvijā nākotnē, kodoltermiskās sintēzes un saules tehnoloģiju attīstības perspektīvas, kā arī institūciju lomu zaļās pārveides procesos.

Savukārt 29. jūnijā plkst.11 Nacionālās bibliotēkas Konferenču centra C+D zālē pasākumā «Enerģētikas zaļā pārveide: izaicinājumi un iespējas» uzstāsies zinātniskās komitejas izvēlēti stenda referātu autori, tostarp EVIF Enerģētikas institūta vadošas pētnieks Kārlis Baltputnis, VASSI profesore Jeļena Pubule un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) Tehniskās fizikas institūta asistents Ainārs Knoks. 

Arī plkst. 13.30 notiks izvēlētu stenda referātu autoru uzstāšanās, sasaucoties ar tematu «Kā gudri pelnīsim zaļajā ekonomikā?». Tajā piedalīsies MLĶF Dizaina tehnoloģiju institūta vadošā pētniece Zane Zelča un studente Laimdota Vilcēna.

Digitālā transformācija
28. jūnijā plkst. 13.30 Ziedoņa zālē uzmanība no enerģētikas tiks pārslēgta uz otru konferences lielo tematu – digitālo transformāciju –, jo sāksies plenārsesija «Industrija 5.0 un Sabiedrība 5.0». Tajā piedalīsies RTU inovāciju prorektore Liene Briede un Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) profesors Oskars Ozoliņš. Plenārsesija atklās starpdisciplināru skatījumu uz digitalizācijas procesiem, tostarp mākslīgo intelektu.  

Digitālā transformācija kongresa dienaskārtībā būs arī 29. jūnijā, kad plkst. 11 Ziedoņa zālē paneļdiskusijā «Digitalizācija un cilvēks» ar savu redzējumu iepazīstinās ETF profesors Jurģis Poriņš. 

Zinātnes ietekme un kosmoss
29. jūnijā plkst. 14 Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē visa uzmanība tiks pievērsta zinātnes ietekmei, jo tur notiks paneļdiskusija «Zinātnes komercializācija un akadēmiskā ataudze». Tajā piedalīsies RTU rektors Tālis Juhna.

Savukārt no plkst. 10.00 līdz 12.00 Konferenču centra IV zālē notiks Latvijas kosmosa tehnoloģiju demonstrējumi. Tajos piedalīsies Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) students Arvīds Bāliņš, pārstāvot RTU lieljaudas raķešu komandu, kas pirmā Baltijā projektēja, uzbūvēja un veiksmīgi startēja lieljaudas raķeti. 

Kongresā ar stenda referātiem piedalīsies arī virkne citu RTU pētnieku, piemēram, EVIF profesore Inga Dāboliņa, MLĶF pētnieki Osvalds Verners, Mairis Iesalnieks un Agnese Stunda-Zujeva, Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) asociētie profesori Andīna Sprince un Jānis Kaminskis, Arhitektūras fakultātes profesore Sandra Treija, ETF profesors Arturs Āboltiņš, pētnieki Jānis Braunfelds, Armands Ostrovskis, Rihards Mūrnieks, Darja Čirjuļina un citi. 

Sagatavo doktorantus «Science Slam»
Pasaules latviešu zinātnieku kongresā notiks arī doktorantu un doktora zinātniskā grāda pretendentu konkurss «Science Slam», kurā 15 dalībniekiem būs iespēja kongresa laikā uz lielās skatuves sacensties ar divu minūšu garām prezentācijām, lai noskaidrotu, kura stāstījums būs vissaistošākais. Uzvarētāji iegūs apmaksātu braucienu dalībai starptautiskā konferencē, kongresā vai simpozijā.

Dalībniekiem pirms uzstāšanās palīdz sagatavoties RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika, organizējot prezentēšanas prasmju un publiskās uzstāšanās mācības Dainas Reinfeldes un Vitas Brakovskas vadībā. 

Konkurss notiks 28. jūnijā plkst. 17.

Pasaules latviešu zinātnieku kongresu organizē Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, Ārlietu ministriju, Latvijas zinātnes universitātēm (Latvijas Universitāti, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti), Latvijas Rektoru padomi, Latvijas Zinātnes padomi, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Jauno zinātnieku apvienību, Latviešu ārstu un zobārstu apvienību, Pasaules brīvo latviešu apvienību, Eiropas latviešu apvienību, Amerikas latviešu apvienību, Biedrību «Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai» (kustība #esiLV) un Latvijas Darba devēju konfederāciju.

Vairāk informācijas. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. jūnijs, 2023 plkst. 15:23

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi