RTU zinātnieki Somijā pēta slieču uzlabošanu

8. decembris, 2023
RTU zinātnieki veic eksperimentus slieču slīdēšanas īpašību uzlabošanai.

Turpinot sporta tehnoloģiju attīstību, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki un inženieri Somijā veic eksperimentus slieču slīdēšanas īpašību uzlabošanai.

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) Mehānikas un mašīnbūves institūta zinātnieki Jānis Lungevičs, Ernests Jansons un Viesturs Lācis kopā ar RTU Sporta tehnoloģiju centra vadītāju Mārtiņu Rubeni eksperimentus veica Somijas olimpiskajā izpētes centrā. Tas izveidots sadarbībā ar Jyväskylä universitāti, kas ir viena no pasaules TOP 500 universitātēm.

Šajā izpētes centrā pieejama lielizmēra berzes koeficienta mēriekārta (tribometrs), ar ko iespējams mērīt kā dažādas materiālu modifickācijas un apstrādes ietekmē, tā arī berzes koeficientu. Tā ir unikāla iekārta, kas ļauj veikt liela izmēra paraugu testus apstākļos, kas pietuvināti sporta sacīkšu režīmam, proti, ar lielu kustības ātrumu un spiedienu uz ledu.

Somijā veikti vairāk nekā 100 testu, to laikā izdevies praksē pārbaudīt dažādus inovatīvus tērauda apstrādes veidus, kas var būtiski uzlabot ne vien sporta aprīkojumu, bet tikt izmantots arī citās tautsaimniecības nozarēs, stāsta M. Rubenis. Iegūtie dati palīdzēja noskaidrot apstrādes tehnoloģijas, kurām nākotnē vērts pievērst padziļinātu uzmanību. M. Rubenis ir pārliecināts, ka turpinot sistemātisku sadarbību ar kolēģiem no Mehānikas un mašīnbūves institūta tiks izstrādāta tehnoloģija slieču apstrādei, kas nodrošinās Latvijas atlētiem labāko aprīkojumu pasaulē.

Savukārt Mehānikas un mašīnbūves institūta zinātniekiem, kuri jau vairāk nekā desmit gadus pēta ledus berzes procesus, izdevās pārbaudīt vairākas līdz šim praksē nenotestētas idejas. RTU «Mitutoyo» metroloģijas laboratorijas vadītājs Jānis Lungevičs stāsta, ka iespēja apvienot institūta augstas precizitātes dimensiju metroloģijas aprīkojumu un zināšanas ar somu kolēģu izveidoto tribometru, sniedz unikālu iespēju veikt gan pilnvērtīgu paraugu makroģeometrijas un 3D tekstūras izpēti, gan testēt šo paraugu reālo funkcionalitāti, slīdot pa ledu. Tas sniedz visaptverošu priekštatu par to, kā paraugu virsmas modifikācijas ietekmē to lietojamību. Šie pētījuma dati ir būtisks solis J. Lungeviča šogad aizstāvētā promocijas darba tematikas tālākai attīstībai.

Savukārt Mehānikas un mašīnbūves institūta vadošais pētnieks E. Jansons ir gandarīts par iegūtajiem datiem, jo tie ļaus tālāk attīstīt arī viņa aizstāvētā promocijas darba tematiku, kas saistīta ar vides ietekmi uz slīdēšanas procesu pa ledu. E. Jansons stāsta, ka Somijā eksperimenti tika veikti dažādās vidēs, gan tā sauktā «siltā ledus», gan «aukstā ledus» apstākļos. Iegūtie dati varēs tikt izmantoti, lai nākotnē sekmīgi pilnveidotu pasaulē atzītas ledus berzes teorijas.

Vizīte Somijā stiprināja gan sadarbību Mehānikas un mašīnbūves institūta un Sporta tehnoloģiju centra starpā, gan ar Jyväskylä universitātes Sporta tehnoloģiju nodaļas pētniekiem. Tiek plānots sagatavot kopīgu zinātnisko publikāciju par veiktajiem testiem, apspriesta arī kopīgu zinātnisko projektu pieteikšanu, kas ļautu šo pētījumu virzienu attīstīt sistemātiski, izmantojot abu universitāšu zinātniskos un tehniskos resursus.

RTU zinātnieki Somijā veic pētījumus slieču uzlabošanai

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

8. decembris, 2023 plkst. 16:45