RTU zinātnieki izstrādājuši Latvijas zaļās enerģijas stratēģiju

19. augusts, 2011

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādājuši «Latvijas zaļās enerģijas stratēģiju 2050», kas paredz līdz 2050. gadam vairāk nekā trīs reizes samazināt no fosilajiem resursiem saražotās enerģijas patēriņu, piektdien, 19. augustā, notikušajā preses konferencē žurnālistus informēja RTU profesore Dagnija Blumberga.

Pēc zinātnieku apkopotās informācijas, patlaban no fosilajiem resursiem saražotās enerģijas patēriņš ir teju 40 teravatstundas, savukārt, veicot nepieciešamos pasākumus, to varētu samazināt līdz aptuveni desmit teravatstundām gadā.

D. Blumberga pastāstīja, ka nulles patēriņu Latvijai būs grūti sasniegt, jo atteikšanās no fosilajiem resursiem notiek lēni. Turpinot pašreizējo politiku, no fosilajiem resursiem saražotās enerģijas patēriņš 2050. gadā pārsniegs 40 teravatstundas un būs tuvu 50 teravatstundām gadā.

Kopumā stratēģija veidota, balstoties uz diviem principiem – enerģijas patēriņa samazināšana un plašāka atjaunojamo energoresursu izmantošana.

Pēc zinātnieku vērtējuma, lai īstenotu energoefektivitātes pasākumus mājokļu sektorā un sasniegtu izvirzītos mērķus, nepieciešami 300 miljoni latu gadā. Zinātnieki uzskata, ka šos līdzekļus iespējams iegūt, samazinot dabasgāzes patēriņu siltumapgādē un pārejot uz atjaunojamajiem resursiem. Vēl 70 līdz 100 miljonus latu gadā varētu dot zaļās investīcijas un emisijas tirdzniecības shēma.

Kā ziņo aģentūra LETA, stratēģija ir nosūtīta Valsts prezidentam Andrim Bērziņam. Profesore D. Blumberga pauž cerību, ka prezidents atbalstīs šo dokumentu un virzīs tā ieviešanu dzīvē. «Tie politiskie instrumenti, kas strādā šobrīd, nav pareizi, jo gāzes patēriņš ir audzis, bet taupības jomā samazinājums nav sasniegts,» norāda D. Blumberga.

RTU Informācijas centrs

19. augusts, 2011 plkst. 12:21