RTU zinātnieki izstrādājuši jauna veida pārklājumu atkritumu poligoniem

16. janvāris, 2018

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas (MLĶF) Vispārējās ķīmijas tehnoloģijas institūta zinātnieki izstrādājuši jauna veida izsmidzināmu pārklājumu atkritumu poligoniem. Materiāla izgatavošanas izmaksas ir vairākas reizes mazākas nekā tirgū esošajiem analogiem, jo tā sastāvā izmantotas vietējās izejvielas. Jaunā materiāla īpašības ir līdzvērtīgas komerciāli pieejamajiem poligonu pārklājumiem.

RTU zinātnieku radītais pārklājums ir videi draudzīgs, tā sastāvā ir Latvijas māls, koksnes šķiedras un pārstrādāts papīrs, kā arī sastāvdaļas, kas nodrošina labāku materiāla saķeri. Pārklājums novērš atkritumu izkliedi vējā un ierobežo nepatīkamu smaku izplatīšanos apkārtējā vidē. Tas arī atbaida putnus, kā arī ierobežo insektu un grauzēju izplatību.
MLĶF Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas instutūta docente un pētniece Olita Medne uzskata, ka  izveidotā materiāla pievienotā vērtība ir vietējo resursu izmantošana. Būtisks ir arī materiāla potenciālais pielietojums atkritumu poligonu apsaimniekošanā, jo par tā izmantošanu ieinteresējies viens no Latvijas lielākajiem atkritumu apsaimniekotājiem – Getliņu poligons. «Esam uzsākuši sarunas ar pārstāvjiem no Getliņu poligona. Plānots, ka tuvākajā laikā mēs varētu uzsākt materiāla izstrādi, kas piemērots tieši viņu vajadzībām,» stāsta O. Medne.

Pētījums tapis Valsts pētījumu projektu 2014-2017 6. programmas ietvaros.

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

16. janvāris, 2018 plkst. 16:37