RTU zinātnieki izstrādā daudzaģentu robotizētas intelektuālas sistēmas tehnoloģiju

21. augusts, 2013

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izstrādā daudzaģentu robotizētas intelektuālas sistēmas tehnoloģiju, kas ļaus būtiski palielināt darba ražīgumu dažādu uzdevumu veikšanai, to būs iespējams izmantot arī lauksaimniecībā.

Izstrādātā tehnoloģija būs piemērojama dažādu uzdevumu veikšanai, iesaistot vairākus robotus, piemēram, lielu platību uzkopšanai vai siltumnīcās – augu apsekošanai, precīzai laistīšanai un ķīmiskajai apstrādei. Tehnoloģija nodrošinās vairāku robotu sadarbību, kas iekļauj uzdevumu sadali, izvairīšanos no šķēršļiem, savstarpēju sadursmju atpazīšanu, kā arī spēju orientēties telpā, ko nodrošina telpas marķieri kombinācijā ar odometrisko pārvietošanās sensoru datu apstrādes metodi.

Projekts ilgst vairāk nekā divus gadus, to laikā zinātnieki izstrādājuši daudzu robotu vadībassistēmas arhitektūru, specificējuši saskarnes starp sistēmu veidojošajām komponentēm, izstrādājuši robotu lokalizācijas risinājumu, kas balstīts uz mākslīgu telpas marķieru vizuālu atpazīšanu, implementējuši atbildības apgabalos sakņotu uzdevumu sadales algoritmu un robotu savstarpējo sadursmju noteikšanas mehānismu, kā arī robotu kustību plānošanas algoritmu un tā pēcapstrādes metodi. RTU zinātnieki izstrādājuši arī programmatūras simulatoru, lai imitētu diferenciālas piedziņas robota darbu, kas paredzēts robotu lokalizācijas metodes testēšanai. Turpinās darbs pie sistēmas implementācijas un atkļūdošanas,lai izveidotu stabili strādājošu un ilgstoši darboties spējīgu sistēmasversiju vairāku robotu vienlaicīgai vadīšanai. Zinātnieki veikuši pētījumus par augu mēslošanas un aizsardzības līdzekļu ietekmi uz robotakonstrukcijas elementiem, kā arī sākuši eksperimentus ar platformu siltumnīcas vides imitēšanai robotu optiskās orientēšanās komponenšu veiktspējas pārbaudei reālos apstākļos.

«Robotizētu risinājumu ieviešana darba ražīguma un pakalpojumu kvalitātes palielināšanai Latvijā ir neizbēgama un daudzās jomās jau tiek veikta, lai nodrošinātu izaugsmi tuvākajā nākotnē. Projektā kopīgi ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes zinātniekiem izstrādājam tehnoloģiju, kas ļaus paaugstinātdarba ražīgumu tieši lauksaimniecības jomā, kas vēsturiski ir ļoti būtiska tautsaimniecības nozare Latvijā. Noteikti veltīsim daudz pūļu, lai izstrādātā tehnoloģija pēc iespējas ātrāk rastu praktisku lietojumu,» stāsta projekta vadošais pētnieks Agris Ņikitenko.

Pētījumuīsteno RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Sistēmu teorijas un projektēšanas katedra sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti un SIA «Terra Virtuala» ERAF līdzfinansētāprojektā «Daudzaģentu robotizētas intelektuālas sistēmas tehnoloģijas izstrāde» (Vienošanās Nr. 2010/0258/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/005). Projektu plānots pabeigt 2013. gada 30. novembrī.

Papildu informācija par projektu un http://stpk.cs.rtu.lv/projekti/1286

RTU Zinātņu prorektora dienests