RTU zinātnieki izstrādā automatizētu konstrukciju tehniskā monitoringa sistēmu Rīgas radio un televīzijas tornim

27. jūlijs, 2022
.
.
.
Foto – no LVRTC Facebook konta

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) zinātnieki kopā ar kolēģiem no Dānijas Tehniskās universitātes (DTU) uzsāka automatizētas konstrukciju tehniskā monitoringa sistēmas ieviešanas procesu Rīgas radio un televīzijas tornī, ziņo Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC). Šāda sistēma 368 metrus augstajam tornim nepieciešama, jo tas nemitīgi ir pakļauts vēja, temperatūras maiņas ietekmei un citiem vides faktoriem, tāpēc, lai nodrošinātu atbilstošu torņa tehnisko ekspluatāciju, nepieciešams modernizēt torņa svārstību uzraudzību. Sevišķi aktuāli tas ir kļuvis prognozēto pasaules klimatisko izmaiņu radīto risku fonā.

«Reālā laikā iegūstamie torņa svārstību dati palīdzēs samazināt nenoteiktības pieņēmumos par konstrukcijas reālo uzvedību, tādējādi palielinot konstrukcijas un tā lietotāju drošību, ļaus laikus un mērķēti plānot tehniskās apkopes un renovācijas pasākumus, kā arī pētniekiem pārbaudīt dažādas inženiertehniskas hipotēzes, tādā veidā dodot savu ieguldījumu zinātnes attīstībā,» saka RTU BIF vadošā pētniece Līga Gaile.

Veicot priekšdarbu monitoringa sistēmas ieviešanai, RTU un DTU eksperti jūnijā nedēļu veica torņa dinamisko testēšanu, iegūstot tā svārstību datus vēja ietekmē. Apstrādājot iegūto informāciju ar modernām Operacionālās modālās analīzes metodēm, ir iegūti torņa dinamiskie parametri.

«Zināšanas par torņa dinamisko darbību ļaus izvēlēties piemērotāko monitoringa sistēmu šai unikālajai būvei. Uzsāktais projekts ne tikai sekmēs jaunu zināšanu rašanos par vēsturisko konstrukciju, bet būs arī ieguldījums zinātnē pasaules mērogā,» uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

Rīgas radio un televīzijas tornis Zaķusalā ir augstākā būve Eiropas Savienībā. Šobrīd tornis ir arī vienīgā būve Latvijā, kas jaunāka par 50 gadiem un iekļauta aizsargājamu kultūrvēstures objektu sarakstā.

Torņa būvju komplekss un tajā esošā infrastruktūra ir ļoti nozīmīga LVRTC pamatdarbības funkciju un pakalpojumu nodrošināšanai.

Torņa projektēšana tika uzsākta 1972. gadā, bet celtniecība ilga no 1979. līdz 1989. gadam. Pirmā pārraide no Zaķusalas notika 1985. gada decembrī, bet regulāru TV un radio apraidi tornis nodrošina kopš 1986. gada.

Sākotnēji torņa tehnoloģiskais uzdevums bija nodrošināt radio un televīzijas apraidi valstī. Mūsdienās TV tornis vēl arvien nodrošina TV apraidi pusei valsts teritorijas, kā arī kļuvis par nozīmīgāko elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju kolokācijas punktu Baltijā, kas nodrošina arī datu pārraides, datu centra un cita veida elektronisko sakaru pakalpojumus.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. jūlijs, 2022 plkst. 15:49

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi