RTU zinātnieki daudzdzīvokļu mājā veido unikālu apkures sistēmu

6. janvāris, 2011

Lai samazinātu apkures izmaksas un piedāvātu izmantot videi draudzīgu apkures un karstā ūdens sagatavošanas veidu, RTU zinātnieki kopā ar trim Latvijas uzņēmumiem – SIA «Grandeg», SIA «CC&R Investments» un «VIA-S modular houses» – kādā daudzdzīvokļu mājā Siguldā, Kr. Barona ielā 2, uzstāda unikālu sistēmu, kurā kombinētai siltumenerģijas ieguvei granulu katls darbojas pamīšus ar saules kolektoru.

06.01.2011.

{denvideo www.youtube.com/watch?v=o6tRuNZvYZ0}

Minētās četrstāvu mājas iedzīvotāji Siguldā jau otro reizi kļūs par Latvijas apkures jomas pionieriem. Pirms vairākiem gadiem viņi vieni no pirmajiem Latvijā ierīkoja autonomu gāzes apkures katlu. Taču gāzes cenukāpuma dēļ apkures rēķins drīz vien kļuva nesamērīgi liels. Mājas iedzīvotājiem nāca talkā RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētnieki, kas kopā ar uzņēmējiem meklēja piemērotu māju EEZ finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas «Vides politikas integrācijas programma Latvijā» projekta īstenošanai.

Ēkas apsildīšanaiun ūdens uzsildīšanai projektā paredzēts izmantot unikālu sistēmu, kuraizmantos kokskaidu granulu katlā, bet paralēli – arī saules kolektoros iegūto siltumu. Šādā veidā kombinētu apkures sistēmu dēvē par saules kombisistēmu.

Kamēr zinātnieki meklēja labākos sistēmas risinājumus, mājas iedzīvotāji uzrakstīja projektu un ieguva Eiropas līdzekļus mājas siltināšanai. Tagad tiks nošauti trīs zaķi ar vienu šāvienu – atzīst siguldieši – viņu māja tiks siltināta, jaunajā apkures sistēmā tiks izmantots vietējais kurināmais un vasarā mājas iedzīvotājiem ūdens uzsildīšana būs par velti.

Četrstāvu mājā Siguldā ir 30 dzīvokļi, un kopumā jāapkurina 1671,4 kvadrātmetri. Enerģijas patēriņš pirms siltināšanas – 484 MWh gadā, pēc siltināšanas – 300 MWh gadā. Zinātniekiaprēķinājuši, ka pēc uzstādīšanas jaunā apkures sistēma spēs ietaupīt 50% no šābrīža apkurei un siltā ūdens uzsildīšanai tērētajiem līdzekļiem, t. i., vairāk nekā Ls 8000 gadā. Vasarā ar saules enerģiju vien pietiks siltā ūdens sagatavošanai, kam mājas iedzīvotāji līdz šim vidēji tērēja Ls 500 mēnesī.
Kā atzīst RTU Vides aizsardzības un siltumasistēmu institūta direktore profesore Dagnija Blumberga, šis projekts ir apliecinājums zaļajai domāšanai un tam, ka Latvijā saules enerģijas izmantošanai ir perspektīva: «Pietiek piesārņot vidi un tērēt vairāk, nekā nepieciešams.
 Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

10. novembra videosižets par autonomas robota platformas prototipu aplūkojams šeit.

17. novembra videosižets par bezvadu kardiogrāfu aplūkojams šeit.

24. novembra videosižets par RTU Mehānikas ekspertīžu centra darbu aplūkojams šeit.

1. decembra sižets par videi draudzīgu, bionoārdāmu papīra iepakojumu aplūkojams šeit.

8. decembra sižets par ideālo nākotnes māju aplūkojams šeit.

15. decembra sižets par RTU pētnieku veiktajiem finiera saplākšņa paneļu īpašību uzlabojumiem aplūkojams šeit.

23. decembra sižets par viedu ielu apgaismojuma sistēmu aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

Raksta pielikumi