RTU zinātniece izstrādā tehnoloģiju, kas ļaus mājai uzvilkt tauku mētelīti

1. novembris, 2019
.
.
Foto: pixabay.com

Kā mājām uzaudzēt «tauku mētelīšus» – šādu problēmu patlaban risina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniece Ruta Vanaga, kura par saviem pētījumiem stāsta Latvijas Radio 2 30. oktobra raidījumā «Nākotnes pietura». 

Ruta strādā RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā, un viņas pētījumu lokā ir enerģijas zudumu samazināšana ēkās un virzība uz oglekļa neitrālu sabiedrību. Ruta stāsta, ka mūsdienās tehnoloģijas jau ir tik attīstītas, ka grūti atrast «lēcienveidīgus uzlabojumus», tāpēc zinātnieki meklē konceptuāli jaunas idejas, mēģinot potenciālos risinājumus atrast dabas pasaulē. 

Ruta risinājumus meklējusi, izzinot ziemeļu dzīvniekus, un viņas interesi raisījuši jūras zīdītāju, konkrēti, vaļa termoregulācijas process, zemādas tauku slāni izmantojot par enerģijas uzkrājēju. Ruta uzskata, ka šo pašu principu var imitēt ēku sienu konstrukcijās, norobežojošo joslu izmantojot ne tikai, lai aizsargātos, bet arī lai uzkrātu enerģiju, tikai tauku vietā izmantojot parafīnu, jo tas vislabāk sader ar citiem konstrukcijas materiāliem. Saulainā laikā ēkas sienu konstrukcijās uzkrātos enerģija, ko varētu tērēt ēkas apsildei. 

Līdz konkrētam rezultātam, kad mājas sienas varētu sākt ēku apsildīt, gan vēl tāls ceļš ejams, jo pagaidām vēl tikai tapis iespējamās tehnoloģijas laboratorijas prototips, kuram sekos datormodelēšanas process un pēc tam – pārbaudīšana dabā.

Taču Ruta ir noskaņota cerīgi, ka nākotnē mājas spēs sevi kaut daļēji sasildīt. 

Latvijas Radio 2 raidījums «Nākotnes pietura» (30.10.2019.)

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

1. novembris, 2019 plkst. 13:40

Līdzīgi raksti

Ziņas

_