RTU zinātniece Inga Dāboliņa piedalās kamaniņu sportistu kombinezonu izveidē

23. februāris, 2022
.
.
.

Kur satiekas sports, zinātne, tehnoloģijas un dizains? Kamaniņu sportistiem šis krustpunkts ir ne tikai Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku palīdzība kamanu uzlabošanā, bet arī jaunu starta tērpu radīšanā. Tajā piedalījusies RTU Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa, kura par sportistu tērpu veidošanu kopā ar Latvijas kamaniņu braukšanas izlases treneri Mārtiņu Rubeni un sporta apģērbu ražotāja «MintPrint» konstruktori Daci Veipu 21. februārī stāsta Latvijas Radio 3 raidījumā «Kāpēc dizains?».

«Kombinezons var maksāt ļoti daudz sportistam, kurš cīnās par sekundes tūkstošdaļām,» skaidro Mārtiņš Rubenis. Kad viņš uz savas ādas olimpiskajos startos izjutis divu kombinezonu atšķirīgo ietekmi uz brauciena rezultātu, tad meklējis zinātniekus, kuri varētu palīdzēt radīt kamaniņbraucēju tērpus, kas nevis traucē, bet palīdz sasniegt labus rezultātus un pat cīnīties par medaļām. 

«Kad runā par specifisko kombinezonu, mēs saprotam, ka tērpam jābūt cieši pieguļošam, materiālam jābūt tādā nostiepumā, lai kalpotu, kam paredzēts, – nedrīkst būt pārāk nostieps un pārāk vaļīgs,» Inga Dāboliņa skaidro svarīgākos aspektus, darinot kamaniņbraucēju kombinezonus. 

Lai tos izveidotu individualizētus, ir nepieciešams iegūt katra sportista individuālos parametrus, jo katra cilvēka ķermeņa uzbūve ir atšķirīga, tāpēc ļoti precīzu sportistu antropometrisko datu iegūšanai ir izmantots īpašais 3D skeneris. 

«Viens ir nomērīt un uztaisīt piegrieztni, bet otrs – tērpa savienojumi, pie kuru izveides tehnoloģijas vēl būs jāstrādā,» saka Mārtiņš Rubenis, pieļaujot – ja kombinezoniem tiks atrasta arī maksimāli efektīvs savienojumu veids, tas Latvijas sportistiem varētu dot vēl iespēju «ietaupīt» sekundes simtdaļas. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. februāris, 2022 plkst. 12:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi