RTU virza Latviju tuvāk ekselencei biomateriālu pētniecības jomā

23. oktobris, 2018
Foto: Elīna Karaseva

Valsts apņemas nodrošināt publisko finansējumu starptautiskam projektam «Baltijas Biomateriālu ekselences centrs», kas nepieciešams, lai pretendētu uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu; centrs vairos zinātnisko ekselenci un biomateriālu nozares attīstību Latvijā, nodrošinot pilnu produkta attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīnikai.

Pētījumi un izstrādnes, radot biomateriālus, ar ko aizvietot bojātos cilvēka audus un orgānus, piemēram, kaulaudus, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) sekmīgi notiek jau gadiem. RTU Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors, balvas «RTU Gada zinātnieks 2018» ieguvējs Jānis Ločs norāda, ka implantu tehnoloģijas un metodes ir augošs tirgus. Tam ir vairāki iemesli – pasaulē aug iedzīvotāju skaits, palielinās dzīves ilgums un līdz ar to nepieciešamība saglabāt augstu dzīves kvalitāti pēc iespējas ilgāk. Palielinās arī finanšu iespējas un medicīnas tehnoloģiju pieejamība. Vienlaikus arvien agrākā vecumā cilvēkiem tiek diagnosticētas dažādas slimības, piemēram, osteoporoze.

J. Ločs vada starptautisko projektu «Baltijas Biomateriālu ekselences centrs» (BBCE). Tā izveides pamatā ir iecere par ciešāku sadarbību un zināšanu apmaiņu vietējo un ārvalstu partneru, kā arī industrijas starpā, apvienojot kompetences un attīstot biomateriālu nozari.

Ekselences centriem no Eiropas Savienības (ES) fondiem paredzēts finansējums nevis pētījumu veikšanai, bet gan atbalstam, piemēram, iespējai piesaistīt ārvalstu pētniekus. Šobrīd tas ir sarežģīti ierobežoto finanšu līdzekļu dēļ. Ārvalstu speciālistu piesaiste attīstītu zināšanu apmaiņu un celtu Latvijas zinātnes starptautisko popularitāti, norāda J. Ločs. Regulāra starptautisku pētnieku uzņemšana vairotu arī materiālu un medicīnas tehnoloģijās kompetento speciālistu loku, iespējams, ļaujot Latvijai kļūt par investoriem interesantu tirgu biomateriālu ražotnes izveidei.

Paredzēts, ka BBCE izveide tieši un netieši ietekmēs Latvijas zinātniskās izcilības un tautsaimniecības attīstību vairākos aspektos: nodrošinās jaunas darba vietas un pētniecības kapacitātes pieaugumu, radīs jaunuzņēmumus un veicinās medicīnas tehnoloģiju nozares uzņēmumu piesaisti reģionam, aktivizēs profesionālu pētniecības pakalpojumu sniegšanu uzņēmumiem, palielinās studējošo kompetenci un ārvalstu studentu skaitu, vairos jaunu patentu un licenču izsniegšanu.

BBCE realizācijā iesaistīta starptautiska zinātnieku komanda no RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), RSU Stomatoloģijas institūta, Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI), Šveices AO Research Institute Davos un Vācijas Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centra.

BBCE ir ES Pētniecības un inovāciju pamatprogrammas «Apvārsnis 2020» finansēts projekts. Tas tiek īstenots vairākās kārtās – pirmajā fāzē tika izstrādāts biznesa plāns stratēģiskai BBCE attīstībai un progresīvai biomateriālu pētniecībai. Tagad to paredzēts iesniegt otrās fāzes projektu konkursā. Lai pretendētu uz programmas «Apvārsnis 2020» finansējumu līdz 15 milj. eiro, no nacionāliem līdzekļiem ekselences centra infrastruktūras attīstībai ir jānodrošina līdzfinansējums vismaz līdzvērtīgā apmērā. Izglītības un zinātnes ministrija informē, ka finansējuma daļu 8,5 milj. eiro apmērā BBCE izveidei plānots iegūt, pārdalot līdzekļus no ES struktūrfondu programmām. Arī projekta īstenotāji - RTU, OSI un RSU - ir raduši iespēju nodrošināt līdzfinansējumu no pašu līdzekļiem un ERAF institūciju infrastruktūras attīstīšanas programmas.

Atbalstu BBCE projekta otrās fāzes īstenošanai, apliecinot tā nozīmīgumu, izteikusi Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Ārstu biedrība, Baltijas Sejas, žokļu un plastikas ķirurgu asociācija, kā arī biedrība «Cleantech Latvia».

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

23. oktobris, 2018 plkst. 13:37