RTU veicina Latvijas muitas attīstību

29. janvāris, 2010

Īstenojot Pasaules muitas organizācijas standartiem atbilstošu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) veicina Latvijas muitas attīstību, starptautisko sadarbību, starptautisko pārvadājumu un eksporta–importa  intensitātes palielināšanos – nododot Pasaules muitas organizācijas sertifikātu RTU vadībai, šodien notikušajā preses konferencē atzina RTU Muitas un nodokļu katedras vadītājs profesors Aivars Vilnis Krastiņš.

29.01.2010.  Skatīt galeriju

presene_krastins.jpgJau ziņots, ka otrdien, 26. janvārī, Briselē Pasaules muitasorganizācija (PMO) kā pirmajai augstākās izglītības iestādei pasaulēpiešķīrusi PMO sertifikātu RTU Muitas un nodokļu katedrai. Sertifikātsapliecina, ka RTU profesionālā bakalaura un maģistra studiju programma«Muitas un nodokļu administrēšana» pilnībā atbilst starptautiskajiemmuitnieku profesijas standartiem.

Sveicot RTU ar starptautiskas atzinības iegūšanu, Valsts ieņēmumudienesta (VID) ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Nellija Jezdakovaun VID Galvenās muitas pārvaldes direktors Tālis Kravalis atzina, kamūsdienās sekmīga valsts nodokļu politikas īstenošana un muitasattīstība nav iedomājama bez tādu speciālistu līdzdalības, kas guvušispeciālu tieši šīm jomām veltītu augstāko izglītību.

Prieku par PMO atzinību pauduši arī RTU studenti, kas ceturtdien,28. janvārī, pulcējās starptautiskajā lidostā «Rīga», lai, no Briselesierodamies, sagaidītu profesoru A. V. Krastiņu.

«Šis nav tikai universitātes sasniegums, šis ir visas Latvijassasniegums, jo RTU piešķirtais sertifikāts norāda uz to, ka Latvijaveicina starptautiskās tirdzniecības attīstību un iesaistās pasauleskopējā drošības līmeņa paaugstināšanā,» atzina RTU rektors Ivars Knēts.

Lai gūtu PMO atzinību, RTU ciešā sadarbībā ar VID ir aktīvidarbojusies 16 gadus: kā atzina profesors A. V. Krastiņš, uzreiz pēcLatvijas neatkarības atgūšanas «Muitas un nodokļu administrēšanas»studiju programma RTU tika veidota no nulles, jo nekur Latvijā šīsjomas augstāko izglītību tolaik iegūt nebija iespējams.

RTU muitnieku izglītošanu sāka 1994. gadā – kā viena no pirmajāmcivilajām universitātēm pasaulē. Līdz tam pasaulē muitnieku apmācībatika organizēta muitu akadēmijās un mācību centros, kas daudzvietpasaulē līdzinās savdabīgām «kara pilsētiņām» ar slēgtu teritoriju.Sākot no 1994. gada, RTU tika izveidota muitnieku apmācības sistēma,kas ietver gan koledžas (1. līmeņa augstāko), gan profesionālābakalaura un profesionālā maģistra līmeņa, gan doktora studiju līmeņaizglītību. RTU muitniekiem tiek piedāvāts arī plašs kvalifikācijaspaaugstināšanas kursu klāsts.

Jau 2005. gada rudenī PMO ģenerālsekretārs un RTU vadība parakstījasadarbības memorandu «Par pasaules līmeņa nodrošināšanu muitniekuizglītībā, kvalifikācijas paaugstināšanā, zinātnē un muitu kapacitātespalielināšanā». RTU mācībspēki aktīvi iesaistījās PMO vienoto augstākāun vidējā līmeņa muitas vadītāju starptautisko profesiju standartuizstrādē. Šos standartus PMO apstiprināja 2009. gada vasarā, tosapņēmušās ievērot 174 PMO dalībvalstis visā pasaulē.

RTU mācībspēki ir palīdzējuši sagatavot vienotas muitas jomasstudiju programmas un vienotu mācību literatūru visā pasaulē, kā arī irīstenojuši virkni starptautisku projektu muitas jomā: tostarp sadarbībāar Nīderlandes kolēģiem piedalījušies muitas speciālistu sagatavošanāNepālā, Ugandā un Ruandā, sadarbībā ar Kalifornijas UniversitātesLaurensa Livermūras laboratoriju pilnveidojuši stratēģiskās nozīmespreču kontroles metodes u. c.

RTU Informācijas centrs

29. janvāris, 2010 plkst. 12:25