RTU validē jaunu «orgāns uz čipa» tehnoloģiju

22. janvāris
.
.
.
Publicitātes foto

Ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ekspertu palīdzību, piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras «PROTOTECH» programmā, ir izdevies validēt jaunu «orgāns uz čipa» tehnoloģiju.

Uzņēmums «Cellboxlab» izstrādā unikālu «orgānu uz čipa» tehnoloģiju, kas palīdzēs ātrāk un efektīvāk attīstīt zāles. «Orgāns uz čipa» ir plastmasas čips ar mikrokanāliem, no kuriem viens atdarina asinsvadu, bet otrs – orgāna kanālu, piemēram, zarnu, plaušu. Šajos kanālos ir iespējams nodrošināt ļoti līdzīgus apstākļus kā organismā, kas ļauj iegūt precīzāku informāciju par zāļvielu iedarbību. Tas ļauj laicīgi identificēt toksiskās un neefektīvās zāles, pirms tās nonāk ļoti dārgajā klīnisko pētījumu stadijā. 

Lai biologi varētu šo tehnoloģiju pielietot, uzņēmums ir izstrādājis šūnu kultivēšanas instrumentu, kas nodrošina barības vielu plūsmu šūnu audzēšanai un monitorēšanas sistēmu. Instrumentu veido vairākas komponentes: šķidruma sūknēšanas sistēmas, caurulīšu savienojumu moduļa, mikroskopa un sensoriem. Piedaloties «PROTOTECH», uzņēmuma valdes locekļa Roberta Rimšas vēlme bija ar RTU palīdzību attīstīt šo instrumentu un validēt čipu tehnoloģiju, lai virzītu savu produktu tuvāk tirgum. Darbu veica RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas elektroinženieris Oskars Šēlis

«Projekta gaitā ir izstrādāta programma, kas kontrolē klienta iedoto iekārtu. Šo iekārtu veido galdiņš, uz kura atrodas konkrēts čips, kurā tiek ievietotas orgānu šūnas, un kameras modulis. Iekārtas uzdevums ir ar programmas palīdzību uzņemt attēlus no konkrētām šūnām, lai pēc tam attiecīgais speciālists, biologs, varētu tos analizēt,» par paveikto stāsta elektroinženieris. Biologam ir jāanalizē konkrētas šūnu izmaiņas ilgā laika posmā; tiek uzņemti vairāki simti attēlu. «Pēc nedēļas atkārtoti uztaisot attēlus, ar šīs programmas palīdzību biologam ir tos vieglāk salīdzināt – tā ir monitoringa sistēma, kas palīdz pētniekam analizēt konkrētos datus,» skaidro O. Šēlis. Darbs vedies raiti, jo nepieciešamie lielumi bijuši jau zināmi, vajadzējis vienkārši salikt programmu «pa plauktiņiem». 

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šī prototipa izstrādei saņemts grants 15 tūkst. eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!


 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. janvāris plkst. 13:57

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi