RTU vadošais pētnieks reprezentējis Marijas Kirī stipendijas 50 000. saņēmēju Briselē

21. decembris, 2010

Decembra sākumā RTU vadošais pētnieks Kārlis Gross devās uz Briseli, lai piedalītos konferencē, kas tika rīkota par godu 50 000. pētniekam, kas saņēmis Marijas Kirī stipendiju. K. Gross tika izvēlēts starp tiem 25 stipendiātiem, kas reprezentēja 50 000. stipendijas saņēmēju konferencē «Marijas Kirī stipendijas novatoriskai Eiropai».

21.12.2010.

Marijas Kirī vārdā nosauktā Eiropas Savienības stipendiju programma darbojas kopš 1996. gada un ir paredzēta Eiropas zinātnieku pētījumu veikšanai kādā no Eiropas valstīm vai arī kādā no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas. Tāpat darbojas pretēja shēma: to valstu zinātnieki, kuras atrodas ārpus Eiropas, var veikt pētījumus kādā no Eiropas valstīm, to skaitā, arī Latvijā.

Par godu 50 000. stipendijas saņēmējam 9. un 10. decembrī Briselē tika rīkota konference «Marijas Kirī stipendijas novatoriskai Eiropai», uz kuru tika uzaicināti 25 pētnieki, kas reprezentēja 50 000. Marijas Kirī atbalsta saņēmēju.

Kopā ar 250 citiem konferences dalībniekiem, kuru vidū bija Eiropas Parlamenta deputāti, politiķi, universitāšu, pētniecības iestāžu un uzņēmumu pārstāvji, Marijas Kirī stipendiāti, viņu vidū arī Kārlis Gross, apsprieda savus pētījumus, kā arī apsvēra, kā vislabāk Marijas Kirī stipendiju programmu uzlabot nākotnē, lai veicinātu zinātnieku mobilitāti, sadarbību ar uzņēmumiem, inovāciju īstenošanu un jaunu zinātnes virzienu attīstīšanu, kā arī sekmētu to tehnoloģiju veidu identificēšanu un izstrādi, kas zinātniekiem ļautu piepildīt sabiedrības vajadzības un atrisināt problēmas.

Pasākumu atklāja Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu (José Manuel Barroso), kā arī Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Ježijs Buzeks (Jerzy Buzek) un komisāre Andrula Vasiliu (Androulla Vassiliou), kura ir atbildīga par Marijas Kirī vārdā nosauktās programmas īstenošanu.

Kopš darbības sākšanas 1996. gadā Marijas Kirī aktivitāšu programma ir atbalstījusi 100 dažādu tautību zinātnieku darbošanos 70 valstīs.

Kārlis Agris Gross ir ceļojis no Austrālijas uz Latviju, Vāciju, ASV, Somiju un Franciju, visbeidzot, atgriezies Latvijā, lai mēģinātu integrēties Eiropas pētnieku tīklā, vienlaikus saglabājot saikni ar Austrāliju, Melburnas Universitāti. Savā pašreizējā darbā koncentrējas uz daudzfunkcionālu materiālu pielāgošanu biomedicīnas vajadzībām, kā arī uz virkni jaunu metožu un tehnoloģiju izstrādi implantu un protēžu integrēšanai tirgū. Izveidojusies produktīva sadarbība ar Igaunijas, Somijas un Francijas sadarbības partneriem.

K. Gross Latvijā strādā arī kā mācībspēks – visu RTU fakultāšu maģistrantiem un doktorantiem piedāvājot jaunu brīvās izvēles studiju priekšmetu «Zinātnisko publikāciju izstrāde atbilstoši starptautiskajām prasībām», ko decembrī pabeigs pirmie 30 studenti.

«Marijas Kirī vārdā sauktā stipendija ir devusi iespēju sadarboties ar ekspertiem apkārtējās valstīs (..), tā nodrošina arī ātru un efektīvu pirmo soli pretī lielākiem ES pētniecības projektiem, kā arī dod zīmi vietējiem pētniekiem par nepieciešamību integrēt kolēģus izglītības un pētniecības vidē,» atzīst K. Gross.

RTU Informācijas centrs

21. decembris, 2010 plkst. 15:13