RTU vadošā pētniece Brigita Dejus savu darbu prezentē kalendārā «Zinātne Latvijai 2024»

9. janvāris
.
.
.
Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošā pētniece Brigita Dejus kalendāra «Zinātne Latvijai 2024» atklāšanā. Foto: Aija Melbārde, LKA

Līdz 31. janvārim Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā «Zirgu pasts» skatāma Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā izstāde «Zinātne Latvijai 2024». Izstāde un tāda paša nosaukuma kalendārs vēsta par 12 Latvijas pētniekiem un pētniecēm no dažādām paaudzēm, zinātnes nozarēm un zinātniskajām institūcijām. Starp šiem pētniekiem ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadošā pētniece Brigita Dejus.

Kalendārā katrs zinātnieks pārstāv savu mēnesi. RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošā pētniece Brigita Dejus ar savu darbību un ceļu zinātnē iepazīstina augustā. 

Viņas pētnieciskais darbs saistīts ar ūdeni, notekūdeņu attīrīšanu un monitoringu, piemēram, viņa līdzdarbojusies pētījumu sērijā par notekūdeņu izpētes lietošanu sabiedrības veselības stāvokļa novērtēšanā un infekcijas slimību izplatības prognozēšanā, ko Latvijas Zinātņu akadēmija teju kā atzina par vienu no nozīmīgākajiem lietišķās zinātnes sasniegumiem 2023. gadā. 

B. Dejus bija pirmā doktorante RTU vēsturē, kura 2021. gadā vienlaikus aizstāvēja promocijas darbu gan RTU, gan Zviedrijas Karaliskajā tehnoloģiju institūtā. Tajā viņa pētīja mikroskopisko sēņu izmantošanu sadzīves notekūdeņu attīrīšanā no farmaceitiski aktīvajām vielām. Viņas darbs ir novērtēts gan RTU, ko apliecina 2022. gadā saņēmtais apbalvojumu «RTU Gada jaunā zinātniece 2022», gan starptautiski. Viņa darbojas Eiropas Komisijas izveidotā okeāniem un ūdeņiem veltītas misijas padomē, lai kopā ar izciliem ekspertiem no dažādām valstīm meklētu risinājumus izaicinošākajām problēmām, vairākkārt piedalījusies ANO rīkotos pasākumos, uzsverot sieviešu lomu zinātnē un ūdens izaicinājumu risināšanā. Pērnā gada beigās B. Dejus bija vienīgā Latvijas pārstāve, kuru ASV Valsts departamenta Izglītības un kultūras lietu birojs uzaicināja piedalīties programmā, kas vērsta uz sieviešu līderības stiprināšanu STEM jomā. Paralēli zinātniskajai darbībai viņa ir VIP programmas koordinatore un īsteno aktivitātes, lai veicinātu ciešāku sadarbību starp akadēmisko vidi, industriju un jaunuzņēmumiem. 

«2024. gada kalendārs «Zinātne Latvijai» ir par Latvijas zinātnes pēctecību, turpinātību. Tajā ir pārstāvētas dažādas zinātnieku paaudzes, nozares un zinātniskās institūcijas, tādējādi parādot Latvijas zinātnes spēku un daudzveidību. Šī gada kalendārs ir vizuāli ļoti baudāms. Kalendāram cauri vijas horizonta klātesamība. Zinātne ir brīvība. Tā ir telpa ar nesasniedzamu horizontu, kur atklāt arvien jaunas lietas un parādības. Un tā vidū – zinātnieki, cilvēki, kuri meklē atbildes uz jautājumiem, kas ir daudz lielāki par viņiem pašiem,» kalendāra un izstādes atklāšanā pauž izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

Kalendāram izvēlētie zinātnieki ar saviem pētījumiem palīdz rast risinājumus globāliem izaicinājumiem un ikdienas problēmām, darbojoties tādās jomās kā heterogēnas vienčipa sistēmas un to programmēšana, inovatīvi polimēri, litija un nātrija jonu bateriju materiāli, satelītdati un ģeogrāfiskās informācijas sistēmas, molekulārā ģenētika un funkcionālā genomika, fluora un supramolekulārā ķīmija, zemes resursu un ainavu ilgtspējīga pārvaldība, radošā uzņēmējdarbība, ilgtspējīgu materiālu pielietojums iepakojumos, notekūdeņu monitorēšana un attīrīšana.

Izstādes apmeklētājiem ir iespēja ne tikai aplūkot zinātnieku portretus, bet savā viedtālrunī ar QR koda palīdzību noskatīties arī video stāstu par katru pētnieku. 

Kalendāru un izstādi ministrija veido jau septīto gadu. Pēc Latvijas Kultūras akadēmijas tā būs skatāma arī citās Latvijas augstākās izglītības iestādēs un zinātniskajās institūcijās.

Vairāk informācijas par kalendāru.

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. janvāris plkst. 17:00

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi