RTU un RSU sadarbosies, atbalstot studentus gaisa attīrīšanas robota izstrādē

16. februāris
.
.
.
Iepazīstina programmas «Vertikāli integrēts projekts» dalībniekus ar «Smart Air Tracker» komandas mērķiem un paveikto. Foto: Toms Norde

Lai nodrošinātu iespēju Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studentiem turpināt attīstīt gaisa attīrīšanas un dezinfekcijas robota prototipu, universitātes paraksta līgumu par sadarbību kursa «Vertikāli integrēts projekts» (VIP) īstenošanā.

Līdz šim VIP notika ar studentu inovāciju grantu programmas atbalstu, kas noslēdzās pērnā gada izskaņā. Novērtējot ieguvumus studentiem un zinātniekiem, RTU turpina īstenot VIP, kurā studenti no dažādām studiju programmām un līmeņiem sadarbojas ilgtermiņa pētniecības projektos, vienlaikus stiprinot un paplašinot mācībspēku zinātnisko darbību. «Smart Air Tracker», kas attīsta robota prototipu, ir vienīgā VIP komanda, kurā cieši sadarbojas RTU un RSU studenti un zinātnieki. Parakstot līgumu, universitātes vienojas savstarpēji apzināt iespējas un sadarboties VIP kursā uz abpusēji izdevīgiem pamatiem. Līgums noslēgts uz diviem gadiem. 

«Smart Air Tracker» mērķis ir izveidot efektīvu un mobilu iekārtu iekštelpu gaisa kvalitātes nodrošināšanai, t.i., ar gaisa filtrēšanas un dezinficēšanas funkcijām.  Šajā sezonā komanda iecerējusi testēt izstrādāto risinājumu kontrolētā vidē, veikt iekštelpu gaisa kvalitātes monitoringu, lai novērtētu dažādu cieto daļiņu (PM2,5 un PM10) koncentrāciju, kā arī sagatavot zinātnisku rakstu kopā ar VIP mentoriem. Studentiem vākt un apstrādāt datus, pētīt un attīstīt prototipu palīdz RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta profesors Anatolijs Borodiņecs un RSU Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece Žanna Martinsone.

Savās studiju programmās VIP kursu īsteno universitātes daudzviet pasaulē, lai ieinteresētu studentus darboties zinātnē. RTU šo aktivitāti īsteno kopš 2017. gada, kad savu darbību uzsāka pirmās trīs komandas. Šobrīd VIP darbojas septiņas komandas, attīstot pētniecības projektus bioenerģijas, notekūdeņu attīrīšanas, robotikas, kosmosa, sensoru tehnoloģiju, energoelektronikas un iekštelpu gaisa kvalitātes jomā. Studentu komandas ir starpdisciplināras un vertikāli integrētas, proti, studējošie pārstāv dažādus studiju līmeņus, sākot no RTU Inženierzinātņu vidusskolas līdz doktorantūrai, kas palīdz dalībniekiem pilnveidot vienam otra zināšanas, stiprināt sadarbības un komunikācijas prasmes, iemaņas strādāt komandā. Maģistranti un doktoranti uzrauga bakalaura līmenī studējošo darbu projektēšanas un izpētes projektā, kas var būt arī dala no maģistranta vai doktoranta pētniecības darba. 2024. gada pavasara semestrī VIP kurss tiek īstenots Ūdens sistēmu un biotehnoloģijas institūtā sadarbojoties ar RTU Zinātnes un inovācijas centru, kas nodrošina kvalitātes kontroli un palīdzību projektēšanā un prototipa izgatavošanā.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. februāris plkst. 14:03

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi