RTU TMF izstrādā lētākus nanopārklājumus un to klāšanas tehnoloģiju

9. decembris, 2011

«Pārklājumi ļauj ražošanā ietaupīt naudu. Ar nanopārklājumiem pārklāti griežņi mazāk nodilst un tāpēc ir retāk jāmaina. Arī karavīru apģērbs, pārklāts ar nanopārklājumu, ir vieglāk tīrāms,» tā nanopārklājumu lietderību laikrakstam «Dienas Bizness» skaidro Rīgas Tehniskās universitātes Transporta un mašīnzinību fakultātes Mašīnbūves tehnoloģijas institūta (RTU TMF MTI) pētniece Vera Kulakova.

RTU TMF MTI un Mehānikas institūtā šobrīd tiek īstenots Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētais projekts «Mehānisku elementu virsmas un to iekšējās struktūras nanotehnoloģiskie pētījumi», kuram viens no galvenajiem mērķiem ir izstrādāt lētākus nanopārklājumus un to klāšanas tehnoloģiju.

Projekta darbinieki sadalīti trīs grupās – konstruktori, tehnologi un kompozītmateriālu izstrādāji. RTU MTI pētnieks Jānis Vilcāns pārstāv tehnologus, kas nodarbojas ar pārklājuma tehnoloģijas izstrādi un uzlabošanu, bet citi šā institūta pētnieki Māris Kumermanis un V. Kulakova veic mērījumus, noskaidrojot virsmas kvalitāti, pārklājuma slāņa biezumu, optiskās īpašības, elektriskos parametrus utt., kā arī izvērtē rezultātus.

RTU Informācijas centrs

Raksta pielikumi