RTU tiek izstrādāti bioloģisko audu aizvietotāji

22. marts, 2013
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Biomateriālu un biomehānikas institūta (RTU MĻĶF BBI) direktora akadēmiķa Ivara Knēta vadībā Biomehānikas zinātniskās pētniecības laboratorijas zinātnieki pēta bioloģiskos audus un izstrādā to aizvietotājus, izmantojot sintētiskos materiālus.

«Lai lūzumu gadījumos savienotu divus kaulus, bieži izmanto metāla protēzes, bet tās slikti sadzīvo ar kaulaudiem. Ja šo protēzi pieskrūvē pie slodzi nesošiem kaulaudiem, metāls pamazām kaulu sagrauž. Lai metāla protēzi nostiprinātu, vajadzīga kvalitatīva saistviela – kaulu cements,» žurnāla «Mājas Viesis» publikācijā stāsta RTU MĻĶF BBI Biomehānikas zinātniskās pētniecības laboratorijas vadošais pētnieks, inženierzinātņu doktors Visvaldis Vītiņš.

No diviem šā cementa veidiem – akrilāta un kalcija fosfāta – RTU MĻĶF BBI Biomehānikas zinātniskās pētniecības laboratorijas pētnieki kā pirmo izvēlējās uz akrilāta bāzes veidotu kaulu cementu, kas pēc īpašībām līdzinās organiskajam stiklam.

«Veidojot jaunu cementa kompozīciju, zinātniskajā darbā izmantojām telpiskās 3D polimēra struktūras akrila kaula cementa komponentus. Akrila kaulu cementa saderību ar bioloģiskajiem kaulaudiem mēģinājām uzlabot, modificējot ar dažādām piedevām, piemēram, pievienojot kaulaudu minerālās daļas neorganiskos sāļus – kristālisko un amorfo hidroksilapatītu. Kaulu cementu vēl modificējām, bagātinot ar šķiedrvielām. Iegūtais materiāls laika gaitā kļūst nedaudz porains, līdz ar to dabiskajam kaulam tajā vajadzētu ieaugt, veidojot labāku un ilgāku saķeri,» secina V. Vītiņš.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

22. marts, 2013 plkst. 23:27

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi