RTU tenūrprofesors Oskars Ozoliņš žurnālā «Ir» stāsta par datu pārraides ātrumu un drošību

29. jūnijs, 2023
.
.
.
RTU zinātnieks Oskars Ozoliņš (otrais no labās) 2022. gadā saņēma RTU balvu «Gada zinātnieks». Foto: Elīna Karaseva, RTU

«Atklājumi mani virza uz priekšu — dzinulis ir tikt tur, kur neviens vēl nav ticis. Izdarīt to, ko neviens vēl nav izdarījis,» publikācijā žurnālā «Ir» 29. jūnijā saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes tenūrprofesors Oskars Ozoliņš. Rakstā viņš stāsta par saviem pētījumiem – desmit gadu laikā kopā ar kolēģiem sasniedzis septiņus pasaules rekordus, no kuriem pēdējais sasniegts pavisam nesen un izraisījis viļņošanos starptautiskajā zinātnes un industriju vidē.

Rakstā O.Ozoliņš stāsta, ka datu pārraide sastāv no septiņiem slāņiem. Lietotāji redz un jūt tikai augšējos – cik ātri lejupielādējas attēli vai video vai cik ātri saņem liela apjoma pielikumus e-pastā. Savukārt zinātniekus interesē pirmais slānis, par kuru lietotājs pat nenojauš, bet zinātnieki meklē risinājumus, kā «pēc iespējas ātrāk noteiktā attālumā pārraidīt «vieniniekus un nullītes»». 

Zinātnieks skaidro, ka datu pārraide notiek caur lielajiem datu centriem, kas ir grandiozi – futbola laukuma lielumā vai pat lielāki – un kuros komponentēm bieži jādarbojas 50–70 grādu temperatūrā, radot milzīgu siltuma starojumu, tāpēc telekomunikāciju industrija patērē milzumdaudz enerģijas — 9% no globālā enerģijas patēriņa. O.Ozoliņš uzskata, ka vairs nevar turpināt karsēt planētu, paplašinot datu centrus, tāpēc kopā ar savu komandu strādā, lai datu pārraide prasītu pēc iespējas mazāk enerģijas un radītu mazāku siltuma izdali – lai viss notiek ātrāk, bet ar mazākām ierīcēm.

Līdztekus datu ātrākai pārraidei RTU zinātnieks pievērsies arī pārraidītās informācijas drošībai – kvantu tehnoloģijām, lai novērstu sensitīvu datu noplūdi. «Datu pārraide ar kvantu palīdzību ir drošāka, jo tiek izmantoti citi principi. Kvantu tehnoloģijā pastāv fizikāls fenomens, kad tu nevari slepus nolasīt informāciju, neatklājot sevi,» skaidro O.Ozoliņš. 

Savukārt par izglītības sistēmu viņš, vērtējot tikai savas augstskolas darbu, saka: «RTU dod ļoti labu izglītību, kas jaunajiem zinātniekiem paver durvis uz pasauli. Arī lielos pasaules uzņēmumos mūsu izglītība tiek augstu vērtēta.» Tomēr tajā pašā laikā zinātnieks arī norāda, ka RTU un Latvijā kopumā trūkst infrastruktūras, lai attīstītu pētniecību un Latvijas zinātniekiem nebūtu «jābrauc uz otru pasaules malu veikt pētījumus». Viņš arī atzīstas, ka daudz domā, ko varētu vairāk un labāk darīt Latvijas labā, lai tā uzplauktu dažādās nozarēs. 

Ātrākais zinātnieks pasaulē (Žurnāls «Ir», 29.06.2023.)

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. jūnijs, 2023 plkst. 13:41

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi