RTU tapuši risinājumi jauna tipa robotu izstrādei

12. februāris
.
.
.
Publicitātes foto

Sauszemes robots, kurš spēj sekot savam «saimniekam», un zemūdens robots, kurš īpaši pielāgots, lai palīdzētu ugunsdzēsēju-glābēju darbā, – šādu inovāciju ieceres, piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā «PROTOTECH», palīdz īstenot RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļa. 

Bezpilota mobilās platformas izmantojumam dažādās nozarēs ir strauji augošs tirgus. Taču ir gana daudz industriju, kas strādā vidēs, kur globālās pozicionēšanas tīkls nav pieejams (piemēram, sarežģīti dabas apvidi, industriālās noliktavas vai ražotnes, u.c.). Prototipa pilnveides pasūtītājs – uzņēmums «North Grip Innovations» – ir izstrādājis universālu «follow me» jeb «seko man» sistēmas konceptu, kura inovācija ir spēja darboties lokāli bez globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) iesaistes un nodrošināt bezpilota platformu sekošanu līdzi cilvēkam. Sistēma apvieno vairāku tehnoloģiju datus – video (datorredzi), radio pozicionēšanu un lidara datus, kas ar algoritma palīdzību tiek apstrādāti pašu izstrādātā programmatūrā un eksportēti ar universālu kodu, ko atpazīst bezpilotu iekārtu procesoru sistēmas.

Pie «follow me» moduļa izstrādes, kas tiks integrēts pasūtītāja robotā, ķērās RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas vecākais mehatronikas (robotikas) inženieris Gundars Miezītis. «Esam veikuši neironu tīkla apmācību, lai modulis spētu video plūsmā atpazīt cilvēku, turklāt grūtas atpazīstamības apstākļos, proti, mežā un pļavā,» viņš stāsta. Šāds kopējā platformas elektronikas sistēmā viegli integrējams «follow me» modulis dod lielas priekšrocības personāla darba funkciju iespējām. Vai tas būs karavīrs, kam sekos robots ar ekipējumu, vai glābējs, kas pārvadās ievainoto, vai zemnieks, kam sekos ražas novākšanas robots, «follow me» modulis tiem ļaus izmantot abas rokas un palielinās darba spējas.

G. Miezītis strādājis arī pie otra projekta – zemūdens dzinēja prototipa izstrādes zemūdens robotam, kura galvenais uzdevums būtu palīdzēt ugunsdzēsēju-glābēju darbā. Pasūtītājs pats ir ugunsdzēsējs-glābējs un ūdenslīdējs, tāpēc skaidri zina, kas gala produktam nepieciešams: uzticamība, spēja darboties ekstremālos apstākļos, pietiekami vienkārša apkope un vadības sistēma un, kas īpaši būtiski – ātra gatavība darbam. Arī zemūdens dzinējam, ko izstrādāja un testēja G. Miezītis, vajadzēja būt minimālā izmērā un svarā, bet ar maksimālu darbspēju, triecienizturīgam, jāiztur gremdēšana dziļi ūdenī.

«Jaunā lieta šeit ir magnētiskā sakabe: attiecīgi motors neatrodas pa tiešo ūdenī, bet gan hermētiski noslēgtā kamerā,» stāsta G. Miezītis. «Jo, ja ūdens ir motorā, tad motors ar laiku korodē. Var nohermetizēt un šo problēmu atrisināt, bet tad rodas jautājums – kā nodot jaudu no motora uz dzenskrūvi. Piedāvātais variants ir izmantot magnētus,» viņš skaidro. Procesa laikā tika testēti vairāki magnētiskā pārvada tipu veidi, lai konstatētu, kā iespējams uz dzenskrūvi nodot visvairāk enerģijas. «Tehniski, protams, jo lielākus magnētus un lielākā daudzumā vari izmantot, jo jaudīgāk būs, bet te bija arī dažādi ierobežojoši faktori: motora izmērs, dzenskrūves izmērs, pašas zemūdenes izmērs, ko vēlas darbināt, līdz ar to izstrādes gaitā bija jāsaprot, kas tad ir tas lielākais, ko varam šajā izmērā ielikt,» atklāj G. Miezītis.

«PROTOTECH» ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar vadošajām Latvijas augstskolām – RTU, Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti. Projekts tiek īstenots Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmā «Uzņēmējdarbības attīstība, inovācijas un mazie un vidējie uzņēmumi». Šo prototipu izstrādei saņemti granti attiecīgi 15 000 eiro apmērā un 14 996 eiro apmērā.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

RTU tapuši risinājumi jauna tipa robotu izstrādei
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. februāris plkst. 11:47

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi