RTU studenti veido elektrisku triciklu un uzvar elektroauto prototipu efektivitātes sacensībās

20. jūnijs
.
.
.
Studentu komanda ar RTU rektoru Tāli Juhnu un komandas vadītāju, RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošo pētnieku Jāni Zaķi

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti izveidojuši elektrisku triciklu, ko darbina parastas elektriskā urbja baterijas – viņu mērķis ir atrast arvien jaunus veidus, kā enerģiju izmantot pēc iespējas efektīvāk, un startēt pasaulē vadošajās studentu inženierijas sacensībās. Elektroauto prototipu efektivitātes sacensībās Latvijā studenti jau ir uzvarējuši.

Studentu izveidotais tricikls ar trīs parasta elektriskā urbja baterijām spēj nobraukt divus kilometrus, attīstot ātrumu līdz pat 30 kilometriem stundā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».

Tricikla izveide nav izklaide, jo studenti studijās iegūtās teorētiskās zināšanas uzreiz izmanto praksē. «Ja mēs spējam enerģiju izmantot pēc iespējas efektīvāk, tad uzlabojas komforts patērētājam, jo tev nevajag lādēt elektrisko skrejriteni vienreiz dienā, tu vari vienreiz nedēļā lādēt, jo tu izmanto visu enerģiju tik ļoti efektīvi,» raidījumā skaidro RTU students Mārtiņš Priede. 

«Ņemot vērā, ka strāvas avotam ir ierobežota maksimālā strāva, mums tas ir jāpaātrina ļoti lēnām. Mūsu mērķis ir izveidot savu kontrolieri, kas spētu dot attiecīgo enerģijas daudzumu, lai prototips diezgan ātri varētu uzsākt kustību. Mūsu risinājumā to enerģiju, kuru nespējam lietderīgi izmantot, pārvadām uz kondensatoriem, kuros tā tiek uzglabāta. Kad motors pieprasa vairāk enerģijas, tā tiek atdota atpakaļ sistēmai. Mēģinām visu laiku izmantot visu enerģiju, kas mums ir pieejama,» papildina Lauris Emīls Frēlihs.

Studenti arī attīsta jaunu tricikla dizainu un konstrukciju, metāla karkasu aizstājot ar daudz vieglākiem materiāliem. Tas ļaus mērot lielāku attālumu, sasniegt lielāku ātrumu un efektīvāk patērēt enerģiju.

Ar izveidoto pārvietošanās līdzekli studentu komanda jau veiksmīgi startējusi energoefektivitātes sacensībās «E-es!», kuru mērķis bija veicināt inženiertehnisko domāšanu efektivitātes un atjaunojamās enerģijas kategorijās, eksperimentēt, veicināt sadarbību starp dažādām paaudzēm (skolotājiem, pasniedzējiem, vecākiem, skolēniem) un vienaudžiem, stiprināt ģimenes radošo potenciālu. Lai piedalītos pasākumā, jauniešiem bija jāuzbūvē elektroauto, kā arī jāpiedalās klātienes sacensībās Jelgavas sporta un atpūtas kompleksā «Rullītis», startējot dažādās disciplīnās. Klātienes sacensībās tika noskaidrots energoefektīvākais elektrotransportlīdzekļa prototips. RTU studentu komanda sacensībās ieguva pirmo vietu. 

«E-es!» ir Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas ITC rīkots elektroauto būvēšanas, testēšanas sacensībās un popularizēšanas pasākums.

Tricikls tiek attīstīts Studentu inovāciju grantu programmas (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/21/A/005) aktivitātē «Vertikāli integrēts projekts». «Vertikāli integrēta projekta» mērķis ir dot iespēju studentiem no dažādām studiju programmām un līmeņiem sadarboties ilgtermiņa pētniecības projektā, vienlaikus stiprinot un paplašinot mācībspēku zinātnisko darbību. Studentu komandas ir starpdisciplināras un vertikāli integrētas, proti, studējošie pārstāv dažādus studiju līmeņus, sākot no RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēniem līdz doktorantūrais studentiem. Komandas vāc un apstrādā datus, attīsta prototipus, to darbu uzrauga RTU vadošie pētnieki. Šīs komandas vadītājs ir RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošais pētnieks Jānis Zaķis. 

Studentu inovāciju grantu programmu īsteno RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika. 

RTU studenti uzvar elektroauto prototipu energoefektivitātes sacensībās

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

20. jūnijs plkst. 9:43

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi