RTU studenti, pārstāvot Latviju, triumfē Eiropas robotikas čempionātā

28. marts, 2013

Nedēļas nogalē Eiropas robotikas čempionātā «RobotChallenge» Vīnē Latvijas komanda, kuras lielākā daļa dalībnieku bija Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti, izcīnīja trīskāršu uzvaru prestižākajā robotu «Mega Sumo» kategorijā, tādējādi iegūstot visas trīs ceļazīmes uz pasaulē spēcīgāko sumo robotu finālsacensībām Japānā.

Latvijas godu Vīnē aizstāvēja RTU studenti un absolventi Andis Jargans, Guntars Trimalnieks, Māris Bečs, Guntis Kuļikovskis, Einārs Deksnis, Gundars Miezītis, Raimonds Kabutavičs un Lindars Vainovskis, kā arī Jānis Timma. Viņi visprestižākajā robotu sumo disciplīnā ieņēma visu goda pjedestālu.

Latvijas komandas robots uzvarēja arī «Mini Sumo» kategorijā, kā arī izcīnīja otro vietu robotu līnijsekotāju konkurencē.

Pēc sacensībām Guntis Kuļikovskis stāsta: «Mūsu radītie roboti ir labi novērtēti Eiropas un visas pasaules mērogā ne tikai augsto sasniegumu, bet arī tehniskā izpildījuma dēļ. Kad pirmo reizi piedalījāmies Japānas sacensību finālā, mūs interesēja labāko robotu uzbūve, bet tagad tādu interesi citu valstu pārstāvji izrāda par mums. Daudzus robotu konstrukcijas pamatprincipus, kas tagad jau ir kļuvuši par standartu, radījuši tieši latvieši. Liela pateicība jāizsaka pozitīvas domāšanas un iedvesmas avotam – kompānijai «IRobot» un tās pārstāvim Vitoldam Bīriņam.»

«Mega Sumo» disciplīnas finālā RTU studenti citu valstu pārstāvjiem nezaudēja nevienu punktu. «Mega Sumo» ir visprestižākā disciplīna, jo šajā kategorijā Eiropas valstis cīnījās par trīs ceļazīmēm uz pasaules robotu sumo finālsacensībām Japānā. Latvijas komandai bija jāsacenšas pret Vācijas, Krievijas, Lielbritānijas un Austrijas komandām. Jāņem vērā arī tas, ka robotu radītājiem jāpārvalda ievērojams inženiertehnisko zināšanu spektrs gan programmējot, gan pašiem pilnībā saliekot robotus, izmantojot paštaisītas detaļas.

Robotu sumo ir sacensība, kas līdzīga klasiskajam Japāņu sumo, tikai robotu izpildījumā. Divi autonomi roboti bez cilvēku palīdzības apaļā sacensību laukumā meklē pretinieku un cenšas to izstumt ārā no ringa. Rings ir no metāla, un roboti uz tā turas ar magnētu palīdzību, lai nodrošinātu riepām labāku saķeri. Robotu ātrums ir iespaidīgs – līdz 5 m/s.

«RobotChallenge» kopš 2004. gada ir Eiropā ievērojamākās robotikas sacensības, kas Austrijas galvaspilsētā Vīnē katru gadu pulcina robotu būvētājus no vairāk nekā 30 valstīm. Šogad sacensības norisinājās 15 dažādās robotikas disciplīnās.

Video no sacensībām pieejami šeit: http://ej.uz/umge un http://ej.uz/ext9

RTU Informācijas centrs