RTU starptautiskā konferencē eksperti apspriež vēža ārstēšanas iespējas ar inovatīvām metodēm

26. jūnijs, 2023
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Latvijai ir aktuāla onkoloģisko slimību ārstēšana un tās pētniecība, tāpēc ir apsveicami, ka starptautiskā sanāksme par vēža ārstēšanu ar inovatīvām metodēm norisinās Rīgā, sacīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Tālis Juhna, uzrunājot projekta HITRIplus (Heavy Ion Therapy Research Integration plus) sanāksmes dalībniekus, kas 26.–28. jūnijā pulcējas Rīgā, RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā. 

Sanāksmes laikā partneri prezentē jaunākos petījumu rezultātus, kā arī pārrunā dažādus administratīvos jautājumus projektā, kurā notiek pētījumi par vēža ārstēšanu ar smago jonu terapiju, vienlaikus attīstot arī tai nepieciešamos instrumentus. RTU iesaistījusies HITRIplus, sniedzot savu kompetenci mašīnbūvē un inženierzinātnēs un darbu veicot ciešā sadarbībā ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) kolēģiem. Savukārt CERN projektā sniedz savu kompetenci paātrinātāju projektēšanā un ekspluatācijā, kā arī zināšanas par sinhrotroniem un jonu avotiem, staru kūļa dinamiku, kontroles sistēmām un diagnostikas instrumentiem.

T. Juhna uzrunā norādīja, ka RTU nākotnē aizvien vairāk fokusēsies uz fundamentālo zinātni, savukārt vēža ārstēšanas pētniecības projektus viņš saskata kā iespēju reģionā svarīgu problēmu risināšanai, vienkopus pulcējot fiziķus, medicīnas fiziķus, mediķus un citus konkrētās problēmas risināšanā iesaistītos speciālistus. 

Savukārt RTU profesors un Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims vērsa sanāksmes dalībnieku uzmanību sanāksmes norises vietu uztver ne tikai kā Latviju un Rīgu, bet gan kā Baltijas reģionu, kur visas trīs Baltijas valstis strādā kopā, gan attīstot daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju kopienu, gan risinot konkrētas problēmas, arī onkoloģisko slimību ārstēšanu. 

CERN Baltijas grupa, piemēram, virza iniciatīvu par inovatīva daļiņu terapijas centra izveidi Baltijas valstīs. Šim projektam būs veltīts 28. jūnijs, kad HITRIplus laikā norisināsies izglītojošs seminārs par daļiņu terapiju. Tajā starptautiskie eksperti dalīsies zināšanās un pieredzē par dažādiem daļiņu terapijas aspektiem un to, kas būtu jāņem vērā, projektējot daļiņu terapijas centru. Seminārā aicināti piedalīties onkologi, radiologi, medicīnas fiziķi, citi speciālisti un studenti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Šī ir nozīmīga projekta iniciatīva, jo Baltijas valstis ir viens no Eiropas reģioniem, kur nav pieejama daļiņu terapija, tāpēc šāds centrs pavērtu inovatīvas ārstniecības iespējas dažādiem vēža veidiem Baltijas reģionā, kā arī ļautu nodarboties ar zinātnisko pētniecību, lai attīstītu arvien jaunas metodes, kā cīnīties ar onkoloģiskajām slimībām.

HITRIplus ir apvienojušies 18 partneri no Eiropas – daļiņu un paātrinātāju pētniecības centri, zinātniskie institūti, universitātes un industrijas pārstāvji. Paredzēts, ka, īstenojot projektu, tiks pilnveidota pašreizējā daļiņu terapija un onkologiem tiks piedāvātas jaunas ārstniecības metodes gadījumos, kad pašreizējās metodes nav pietiekami iedarbīgas, tā nākotnē nodrošinot pacientu augstāku izdzīvošanas varbūtību un mazāku audzēju atkārtošanas iespēju.  

Starptautiska projekta «HITRIplus» sanāksme par inovatīvām staru terapijas tehnoloģijām

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

CERN, daļiņu fizika, paātrinātāju tehnoloģijas, HITRIplus

Publikācijas datums

26. jūnijs, 2023 plkst. 20:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi