RTU speciālisti ar 3D tehnoloģijām palīdz saglabāt vēsturiskus eksemplārus un modelē nākotni

21. septembris, 2016
.
.
.

No senās Ēģiptes faraona Džosera piramīdas līdz Virtakas ieža projektam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – tik plaša ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) speciālistu iesaiste vēstures liecību saglabāšanā, izmantojot jaunākās tehnoloģijas. RTU Dizaina fabrikas vadītājs Guntis Kuļikovskis, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras asociētais profesors Māris Kaļinka kopā ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) arheologu Jāni Cigli Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» skaidro, kā 3D tehnoloģijas palīdz saglabāt vēstures liecības un kāda ir tehnoloģiju nākotne.

RTU speciālisti radioraidījumā stāsta, kā palīdzējuši LNVM uzmērīt, lai nākotnei saglabātu ap 5000 gadu veco Užavas Sārnates koka elku no akmens laikmeta apmetnes. Unikālais priekšmets bija sācis drupt pēc pagājušā gadsimta 50. gados veiktās konservācijas, tāpēc RTU speciālisti to ieskenēja ar 3D skeneri, bet mākslinieki pēc šiem precīzajiem mērījumiem veidos elka koka kopiju. Pats oriģināls tiks iekonservēts un saglabāts muzeja arhīvā.

Ar 3D tehnoloģijām Latvijas speciālisti jau sākuši darboties pirms vairāk nekā desmit gadiem Ēģiptē, skenējot faraona Džosera piramīdu un citus vēstures pieminekļus. Lai arī 2000. gadā RTU speciālisti darbojās vēl ar filmiņu fotoaparātiem, tagad tehnoloģijas ir tā attīstījušās, ka pētniekiem ir pieejams pilns modelēšanas un izdrukāšanas cikls, stāsta M. Kaļinka

3D modelēšanas metodi kā saudzējošu vēstures priekšmetiem uzslavē arheologs J. Ciglis. Muzejā vēl esot ap 30 salīdzinoši nelielu priekšmetu, kam nepieciešama 3D skenēšana, piemēram, airis, kausi ar putnu galvu figūrām, riekstu dauzāmās vālītes. Savukārt G. Kuļikovskis stāsta, ka RTU speciālisti vēsturniekiem var nākt talkā, «apmānot vēsturi» — iegūstot pilnu attēlu no muzeja krājumā esošajām atsevišķajām priekšmeta daļām. Dizaina fabrikas vadītājs bija pamanījis krājumā esošu karotes galu ar pīles galvu un otru tās daļu. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj šīs daļas savienot un iegūt pilnu priekšmeta attēlu.

Radioraidījumā M. Kaļinka stāsta, ka lielākais objekts sadarbībā ar G. Kuļikovski 3D printēšanā bijusi Cēsu baznīcas attēla veidošana. Sadarbībā tapusi arī Rīgas pils vēsturisko Madonnas un Valtera fon Pletenberga ciļņu atjaunošana. Vēl viens projekts, kas gan vēl nav realizēts, ir tā saucamā Virtakas ieža siena pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Virtakas iezis Braslas krastā Straupes apkaimē ir izcila Latvijas zīmju klints ar vairāk nekā 400 zīmēm, kurām ir liela kultūrvēsturiska vērtība.

Lai arī 3D skenerī  ir grūtāk ieskenēt struktūras, no kurām pietiekami neatstarojas gaisma, piemēram, porainas un stikla virsmas, viss strauji mainās, par tehnoloģijām teic G. Kuļikovskis, prognozējot, ka nākotnē pētnieki vairāk izmantos virtuālo realitāli kopā ar dažādām simulācijām.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

21. septembris, 2016 plkst. 10:47

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi