RTU skolēnu vasaras nometne: laboratorijas, kāzas, velosipēdi un citi piedzīvojumi

11. jūlijs, 2011

Vasaras nometnes nedēļa, kuru RTU pavadīja 30 skolēni no visas Latvijas, bija intensīvu RTU iepazīšanas aktivitāšu, lekciju, praktisko nodarbību un piedzīvojumu pilna. Septiņu RTU pavadītu dienu laikā skolēni ieguva ne vien priekšstatu par RTU, bet arī paguva noorganizēt improvizētas kāzas, iegādāties «Erasmus» studentu velosipēdu, iemīļot ikvakara peldes RTU Ķīpsalas baseinā un iegūt draugus uz mūžu.

Mērķis sasniegts

27 nometnes «Pasaule pieprasa tehniskos prātus» dalībnieki atzina, ka nometnē piedzīvotais viņus ir iedvesmojis pēc vidusskolas izvēlēties studijas RTU. «Šis rādītājs liecina par to, ka nometnes mērķis – rosināt skolēnus jau pamatskolā interesēties par eksaktajiem priekšmetiem un stimulēt mērķtiecīgām mācībām vidusskolā – ir sasniegts,» atzīst nometnes organizatoru komandas pārstāve, RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departamenta projektu vadītāja Linda Puriņa.

RTU pirmā skolēnu vasaras nometne tika organizēta ar mērķi celt inženierzinātņu prestižu, veidot skolēnu profesionālo orientāciju, stimulēt mērķtiecīgu turpmākās karjeras plānošanu inženierzinātņu jomā un novērst situāciju, ka vidusskolas programmas izvēle ierobežo iespējas iestāties eksaktā virziena studiju programmās. Nometne RTU notika no 27. jūnija līdz 3. jūlijam, tajā piedalījās 30 dažādu vidējo izglītības iestāžu 8. un 9. klases beidzēji no visiem Latvijas reģioniem. RTU vadība ir pārliecināta, ka tā kļūs par ikgadēju universitātes tradīciju.

Izpratne par karjeru nav vienas dienas darbs

«Laikā, kad strauji mainās pieprasījums par labu tehniskajām zinātnēm un pasaule aizvien aktīvāk pieprasa tehnisko specialitāšu virtuozus, universitāte nolēma pati spert pirmo soli pretim potenciālajiem studentiem, jau pamatskolas laikā piedāvājot iespēju iepazīties ar universitātē notiekošo,» stāsta RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, piebilstot, ka izpratne par karjeru skolēniem neveidojas vienas dienas laikā un šajā procesā sava iniciatīva jāuzņemas arī universitātēm.

Nometnē izlemj, kur studēt

Nometnes laikā skolēni iepazinās ne tikai ar dažādām RTU fakultātēm, bet arī tikās ar RTU mācībspēkiem, zinātniekiem, darbiniekiem, pašmāju un ārvalstu studentiem, kā arī devās mācību ekskursijā uz Latvijas Banku un uz AS «Rīgas Siltums».

Kā atzina RTU vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš, kurš skolēniem vadīja senviču tipa konstrukciju izveides nodarbību, visvairāk skolēniem patikusi interaktīvā nodarbības daļa – kad viņi paši varēja darboties ar konstrukciju materiāliem, viņi bija iedvesmas pilni un čaloja. Pēc nodarbībām izgatavotos konstrukciju paraugus skolēni paturēja sev un daudzi aizveda uz mājām.

Arī aptaujas dati liecina, ka skolēniem visvairāk patika tieši praktiskās nodarbības, kurās viņus iesaistīja RTU mācībspēki un zinātnieki – bio-eko materiālu izstrāde Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā, sendviča tipa konstrukciju izstrāde RTU Materiālu un konstrukciju institūtā, dalība «Zaļās pilsētas» diskusijā Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā, RTU 150. jubilejai veltītu plakātu veidošana  Zinātniskajā bibliotēkā u. c.

Kā pastāstīja Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolnieks Māris Razujevs, viņš ir izlēmis studēt RTU, jo RTU ir labākā universitāte Latvijā. Galvenais mērķis nometnē – uzzināt un iemācīties kaut ko jaunu. «Nometnē ir aizraujošas nodarbības, un visiem nometnes dalībniekiem ir vienādas intereses,» saka Māris. Visvairāk Mārim universitātē paticis un vislielāko iespaidu atstājis aprīkojums – osciloskops, prese sendviča konstrukciju veidošanai un citas iekārtas.

Liela daļa skolēnu atzina, ka, apmeklējot RTU struktūrvienības un piedaloties nodarbībās, viņu mērķis ir saprast, kura ir viņiem vispiemērotākā studiju joma un RTU fakultāte.

«Nometnē bija ļoti saspringta un intensīva programma, taču skolēni bija aizrautīgi un nodarbībās iesaistījās ar lielu interesi,» atzina viena no nometnes pedagogiem – Ilze Dance.

Nometne medijos un fotogrāfijās

Nometnes notikumi tika atspoguļoti arī medijos. Sižets par nometni atklāšanu skatāms LTV, LNT 29. jūnija rīta raidījumā «900 sekundes» (sižeta sākums 20.57), publikācija par nometni lasāma 2. jūlija laikrakstā «Diena» un portālā Diena.lv.

Nometnes fotogrāfijas aplūkojamas RTU mājaslapā.

Kāzas un velosipēdi

Kopumā skolēniem ļoti patika arī ikdiena studentu dienesta viesnīcā Ķīpsalā.

Lai izbaudītu kopmītņu dzīvi, kur nereti tiek rīkotas studentu kāzas, arī nometnes dalībnieki rīkoja kāzas – līgavainis līgavai pasniedza gredzenu, kurš izgatavots no diega, savukārt līgavai pūrā vajadzēja sarūpēt kāzu torti, atklāj nometnes dalībnieki.

Dzīvojot RTU studentu dienesta viesnīcā Ķīpsalā, skolēni sadraudzējās ar RTU «Erasmus» apmaiņas studentiem. Noslēdzoties apmaiņas studiju posmam Rīgā un dodoties uz Spāniju, spāņu studenti atstājuši nometnes dalībniekiem savu velosipēdu, kurš no Rīgas aizceļoja uz Bausku.

Par iemīļotu nometnes dalībnieku tradīciju bija kļuvusi arī ikvakara pelde RTU Ķīpsalas baseinā un sporta nodarbības. Bet viens no lielākajiem pārsteigumiem skolēniem bija RTU sarūpētais izbrauciens ar katamarāniem jūrā.

Organizatori un atbalstītāji

Nometni organizēja RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departaments sadarbībā ar citām RTU struktūrvienībām.

Nometni atbalstīja: «Fazer», «Pasažieru vilciens», «Swedbank»,  «Tallink», «Venden» un RTU struktūrvienības.

RTU Informācijas centrs

11. jūlijs, 2011 plkst. 9:31