RTU rektors: RTU patentu klāstā jāmeklē «zelta graudi», no kuriem izaug ražojoši uzņēmumi

28. aprīlis, 2011
.
.
.

«Latvijā un RTU ir daudz labu izgudrotāju, kas radoši strādā – tas mums ir gēnos,» atklājot  Intelektuālā īpašuma dienu, atzina RTU rektors Leonīds Ribickis. Viņš norādīja, ka RTU mērķis ir gadā patentēt 200-300 izgudrojumu, kas varētu kalpot par pamatu ražojošu uzņēmumu izveidei. Gan RTU rektors, gan LR Patentu valdes direktora pienākumu izpildītāja Jekaterina Macuka aicināja pievērst uzmanību intelektuālā īpašuma aizsardzībai.

 Skatīt galeriju  

intelektuala_ipasuma_diena_500px.jpg«Mums ir jādara viss iespējamais, lai visi RTU studenti, sākot no bakalaura līmeņa, domātu par izgudrošanu un jaunradi. Ne tikai tie, kas ar zinātni grib nodarboties visu mūžu, bet arī tie, kuri grib būt labi inženieri un darboties ražojošos uzņēmumos. Izgudrojumu patentēšana var būt labs biznesa pamats. To pierāda lielie starptautiskie koncerni – Siemens, ABB, General Electrics u. c. – kuriem ir tūkstošiem patentu. Arī mēs RTU gribam sasniegt rādītāju – 200 līdz 300 patenti gadā. Mēs būtu priecīgi, ja starp tiem varētu atrast divus trīs «zelta graudus», no kuriem izaug ražojoši uzņēmumi, kas rada produktus ar lielu pievienoto vērtību, lai varētu strādāt gan savā, gan visas Latvijas labā, radot jaunas darba vietas. Cerēsim, ka mums izdosies,» teica L. Ribickis.

Savukārt LR Patentu valdes direktora vietniece Agnese Buholte uzsvēra, kāpēc pētniekiem un inženieriem būtu jāpievērš lielāka uzmanība informācijai par rūpnieciskā un intelektuālā īpašuma aizsardzības objektiem – patentiem, preču zīmēm, dizainparaugiem: « Eiropas Patentu iestādes (EPO) sniegtā informācija liecina, ka 25% no visa pētniecībā ieguldītā darba katru gadu tiek nelietderīgi iztērēti izgudrojumiem, kuri jau iepriekš ir bijuši izgudroti. Daudzi zinātnieki, pētnieki un inženieri pirms jaunu projektu uzsākšanas neizpēta, kas šajā jomā jau ir bijis paveikts iepriekš. Tādēļ daudzu pētniecības projektu iegūtie rezultāti bieži vien ir jau agrāk publicētu zināšanu, iespējams, arī patentētu risinājumu atkārtojums. 80% tehniskās informācijas ir pieejami tikai patentu dokumentos, t. i., šī informācija nav publicēta citos informācijas avotos. Patenti bieži vien ir avots, kurā tehniskā informācija tiek publicēta visagrāk. Tāpēc prasme sameklēt šo informāciju lielā mērā nosaka konkurētspēju, spēju kļūt par nozares viedokļa līderi un prognozēt nozaru attīstības virzienus,».

Jau ziņots, ka Intelektuālā īpašuma diena RTU norisinājās 28. aprīlī. To organizēja RTU Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centrs sadarbībā ar RTU Doktorantūras skolu un LR Patentu valdi.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

28. aprīlis, 2011 plkst. 14:52

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi