RTU rektors intervijā Latvijas Radio akcentē zinātnes ietekmi valsts ekonomikas attīstībā

23. oktobris, 2023
.
.
.
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Zinātnes būtība ir skatīties tālāk un globālāk – mēs esam daļa no Eiropas izglītības un zinātnes telpas un mums zinātnes universitātēs radītās zināšanas ir jāizmanto ekonomikas izaugsmei, tā pirmdien, 23. oktobrī, Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā» sacīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Tālis Juhna. Intervijā viņš iezīmēja universitāšu lomu arī inovāciju radīšanā un studentu izglītošanā. 

RTU rektors akcentēja, ka universitātēm ir jāskatās plašāk un studenti jāgatavo tā, lai viņi gan varētu strādāt ar nākotnes tehnoloģijām, gan paši tādas radīt. Kā piemēru T. Juhna minēja veiksmīgo RTU Studentu inovāciju grantu programmu, kuras laikā jau aptuveni 4000 studentu ir iemēģinājuši roku gan inovatīvu produktu radīšanā, gan savu uzņēmumu izveidē un jauno produktu virzīšanā tirgū. Taču, lai studentiem nodrošinātu šādas jaunu zināšanu un iemaņu iegūšanas iespējas, ir jāveic pārkārtojumi arī pašā universitātē. 

«RTU pēdējos gados ir ļoti mainījusies, jo esam kopējā konkurences tirgū – konkurējam par studentiem Baltijā un Eiropā, līdz ar to nevaram sevi asociēt tikai ar šodienu, bet mums ir jāskatās, vai absolventi un universitāte kopumā ir spējīga globāli konkurēt nākotnē,» teica T. Juhna. 

Runājot par augstākās izglītības un zinātnes ieguldījumu tautsaimniecības attīstībā, viņš akcentēja, ka īpaši zinātnes universitātēm ir jāsadarbojas ar uzņēmumiem un jāpalīdz viņiem attīstīt pētniecības un attīstības (Research&development – R&D) virziens, tā veicinot Latvijas tautsaimniecības attīstību. 

T. Juhna uzskata, ka uzņēmumiem vairāk savā darbā jāiesaista doktoranti vai jau doktora grādu ieguvušie speciālisti, tā universitātēs radītās zināšanas izmantojot jaunu produktu un tehnoloģisko risinājumu radīšanā un līdz ar to – ekonomikas attīstībā: «Mums ir jāpalīdz attīstīt industrija, lai varētu attīstīt zinātni. Jo tu vairāk palielini finansējuma daļu no valsts, jo vairāk piesaisti industriju un vairāk naudas nonāk ekonomikā. Tik vienkārši tas ir.» 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. oktobris, 2023 plkst. 18:30

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi