RTU rektors: būtiski jāpalielina valsts finansējums augstākajai izglītībai un zinātnei

27. jūlijs, 2018
RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis

«Summa, ko valsts Latvijā studiju procesam atvēl visām augstskolām kopā, ir mazāka, nekā Igaunijas valdība dod vienai Tartu Universitātei, kurā ir 12 000 studentu,» intervijā «Neatkarīgajai Rīta Avīzei» uzsver Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, norādot, ka Igaunijas universitātē tādēļ ir gan trīs reiz vairāk doktorantu nekā RTU, gan arī iespējas veikt zinātnisko pētniecību, kamēr RTU ir spiesta līdzfinansēt gan pētniecību, gan studiju procesu.

Rektors atgādina, ka pirms diviem gadiem RTU budžeta vietu skaits tika samazināts par 1000, līdz 1300 eiro palielinot bāzes finansējumu vienai budžeta vietai, tomēr faktiskās viena studenta gada izmaksas ir ievērojami augstākas, un šī starpība ir jāsedz RTU.

Atskatoties uz paveikto rektora amatā, kurā viņš atrodas kopš 2011. gada, L. Ribickis norāda, ka piesaistītais finansējums no biznesa vides procentuāli no kopējā budžeta ir palielinājies četras reizes, sasniedzot 10 – 14%, intensīvāka ir kļuvusi sadarbība ar daudziem lieliem Latvijas un ārvalstu uzņēmumiem. «Latvijas mežiem mūsu zinātnieki izstrādājuši tehnoloģijas, kā šķeldas pelnus izmantot ceļu stiprināšanai, lai pa tiem var iebraukt mežā slapjā laikā un purvainos apvidos. Esam pārdevuši vairākas iekārtas Mercedes ražotājam «Daimler AG». Uzņēmuma robotizētās fabrikas tērē daudz elektroenerģijas, un mēs kopā ar mūsu doktorantiem, vienu no kuriem viņi «nopirka», industriālajiem robotiem izstrādājām līdzstrāvas elektroapgādes sistēmu, kas ietaupa elektrību. Šo sistēmu «Daimler AG» ir nolēmis ieviest savās ražotnēs,» dažus piemērus min rektors.

Komentējot šī gada studentu uzņemšanas rezultātus, rektors uzsver, ka tie ir labāki nekā aizvadītajā gadā, un lielākais pārsteigums bijis tas, ka studiju programmā «Ķīmijas tehnoloģijas» jau pirmajās divās nedēļās tika aizpildītas visas budžeta vietas.

«Neatkarīgās Rīta Avīzes» 2018. gada 27. jūlija publikācija

RTU Sabiedrisko attiecību departaments