RTU RBS īstenos vienu no līdz šim lielākajiem Latvijas augstākās izglītības eksporta projektiem

28. septembris, 2010

Ieviešot maģistrantūras programmu «Biznesa administrācija» Baltkrievijas Valsts universitātē, Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skola (RTU RBS) īstenos vienu no lielākajiem  Latvijas augstākās izglītības eksporta projektiem kopš neatkarības atgūšanas, saka Rīgas Biznesa skolas direktors Jānis Grēviņš.

28.09.2010.

RBS izstrādātās programmas «Biznesa administrācija» ieviešanu Baltkrievijas Valsts universitātes Biznesa un pārvaldes tehnoloģiju institūtā Minskā paredz valdības līgums par Latvijas un Baltkrievijas sadarbību maģistrantūras līmeņa vadības speciālistu sagatavošanā. Līgumu 23. septembrī parakstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretārs Mareks Gruškevics un Baltkrievijas republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Aleksandrs Gerasimenko.

«Latvijas un Baltkrievijas sadarbība maģistrantūras līmeņa vadības speciālistu sagatavošanā ir nozīmīga gan Latvijas augstākās izglītības internacionalizācijas, gan ārpolitikas kontekstā. Kopš neatkarības atgūšanas šis ir viens no lielākajiem Latvijas augstākās izglītības eksporta projektiem un viens no nopietnākajiem starpvalstu sadarbības projektiem starp Latviju un Baltkrieviju un starp Latviju un ASV. Šī projekta īstenošana pierāda, ka augstākā biznesa izglītība Latvijā var kļūt par veiksmīgu, eksportspējīgu un ienesīgu tautsaimniecības nozari,» atzīst Jānis Grēviņš, RBS direktors.

Lielākais projekta finansiālais atbalstītājs ir ASV Starptautiskās palīdzības aģentūra USAID, kura laikā no 2010. gada līdz 2015. gadam apņēmusies ieguldīt projektā līdz 4 miljoniem ASV dolāru (2,1 miljons latu). Latvijas un Baltkrievijas pārstāvji līdzdalībai projektā turpina piesaistīt arī citu valstu un starptautisko organizāciju pārstāvjus.

Biznesa skola Minskā attīstīs sadarbības iespējas starp Latviju un Baltkrieviju ekonomiskajā un izglītības jomā. Latvija sniegs ieguldījumu labās prakses un tirgus ekonomikas principu ieviešanā Baltkrievijā. Paredzams, ka Latvijas pieredze biznesa augstākajā izglītībā palīdzēs sagatavot vadītājus un veicinās Baltkrievu sadarbību ar citām ārvalstīm.

Līguma īstenošanai tiks izveidota Koordinācijas padome piecu cilvēku sastāvā no Latvijas un no Baltkrievijas puses. Padomē darbosies Latvijas vēstnieks Baltkrievijā, IZM un Ārlietu ministrijas pārstāvji, kā arī starptautiskie atbalstītāji. Līguma izpildītājs no Latvijas puses būs RTU Rīgas Biznesa skola.

Līgums sagatavots saskaņā ar Latvijas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm un Latvijas izglītības attīstības stratēģisko mērķi – veicināt augstākās izglītības un zinātnes konkurētspēju un eksportu. Baltkrievija kopš 2006. gada ir viena no Latvijas attīstības sadarbības prioritārajām saņēmējvalstīm.

RTU jau iepriekš iesaistījusies Baltkrievijas studentu apmācībā. Atsaucoties 2006. gada Eiropas Savienības (ES) aicinājumam ES dalībvalstīm sniegt baltkrievu jauniešiem iespēju studēt ES valstu augstākajās mācību iestādēs, Latvijas valdība finansēja baltkrievu studentu apmācību RTU. Projekts tika pārtraukts 2007. gadā. Kā informē RTU Ārzemju studentu departaments, viens no Baltkrievijas studentiem, kas projekta laikā RTU ieguva bakalaura grādu, šobrīd turpina studijas RTU maģistrantūrā. Lai sniegtu iespēju jaunietim studēt maģistrantūras līmenī, bez kuras inženiera izglītība nav uzskatāma par pilnīgu, RTU nolēma piešķirt jaunietim stipendiju no universitātes līdzekļiem.

Kā ziņots, aizvadītajā nedēļā Latvijā oficiālā vizītē bija ieradies Baltkrievijas premjerministrs Sergejs Sidorskis, kurš kopā ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (JL) piedalījās valdības līguma par Latvijas un Baltkrievijas sadarbību maģistrantūras līmeņa vadības speciālistu sagatavošanā parakstīšanā.

RTU Informācijas centrs

28. septembris, 2010 plkst. 12:49