RTU radīts jauns nanokompozītmateriāls, pārstrādājot PET pudeles un CD matricas

29. oktobris, 2013

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki radījuši perspektīvu polimēru nanokompozītmateriālu, kam par pamatsastāvdaļu kalpo lietotas PET pudeles un kompaktdisku matricas. Jauno materiālu varēs izmantot elektronikā dažādu ierīču korpusu izgatavošanai, kā arī tehnisko ierīču iepakošanai.

Perspektīvais nanokompozītmateriāls izveidots uz atkritumu plūsmā bieži sastopamo izstrādājumu – polietilēntereftalāta atspirdzinošo dzērienu pudeļu un polikarbonāta elektronisko datu nesēju (CD un DVD matricu) bāzes. Lai gan pasaulē aizvien lielāku popularitāti gūst nanokompozīti uz pirmējo polimēru bāzes, maz uzmanības tiek pievērsta otrreizējo polimēru nanokompozītu struktūrai un īpašību specifikai.

Domājot par apkārtējo vidi, kurā arvien biežāk atkritumuveidā nonāk polimēru izstrādājumi, RTU zinātnieki sadarbībā ar LatvijasUniversitātes kolēģiem pievērsās lietoto PET pudeļu un kompaktdisku matricu modificēšanai ar nanostrukturētām pildvielām – slāņainajiem silikātiem/māliem un ferītiem. Papildus nanostrukturētajām pildvielām pievienojot polimēru atkritumiem specifiskus organiskos modifikatorus, zinātnieki radīja jaunu materiālu ar uzlabotām pārstrādes un ekspluatācijas īpašībām, tostarp, mehāniskajām, barjeras un siltumfizikālajām. Jaunais materiāls būs piemērots izmantošanai elektronikā, elektronikas iekārtu korpusos, reaktīvā magnētiskā sajūga atsevišķās detaļās, antistatiskos materiālos, piemēram tehnisko ierīču iepakošanai un citur. RTU zinātnieki izstrādājuši arī jaunā materiāla iegūšanas un pārstrādes tehnoloģiju.

Projekta izstrāde ir solis uz priekšu specifisku nanostrukturētu polimēru kompozītmateriālu izstrādē un kalpos par reālu risinājumu apkārtējās vides piesārņojuma problēmai, jo materiāla ražošanai nepieciešamos cietos atkritumus ir viegli atdalītno kopējās atkritumu plūsmas.

Projekta zinātniskās grupas sastāvā darbojas zinātnieki no RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūta (PI) un Ķīmijas katedras (ĶK), RTUEnerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektrotehnikas un elektronikas institūta (IEEI), RTU Neorganiskās ķīmijas institūta (NĶI), LU Ķīmijas fakultātes (ĶF), LU Polimēru mehānikas institūta (PMI), LU Cietvielu fizikas institūta (CFI) un Fizikālās Enerģētikas institūta (FEI).

PI speciālisti izstrādāja polimēru nanokompozītu materiālu iegūšanas un pārstrādes tehnoloģijas, ĶK un ĶF zinātnieki sintezēja specifiskus inovatīvus šķidrkristāliskus modifikatorus šo kompozītmateriālu ekspluatācijas īpašību uzlabošanai, savukārt NĶI speciālisti sintezēja magnētiskas dabas modifikatorus no Latvijā pieejamiem otrreizējiem resursiem. CFI un IEEI speciālisti raksturoja izstrādāto nanokompozītu materiālu elektriskās/dielektriskās īpašības, kā arī izvērtēja to pielietojumu elektrotehnikā un elektronikā. CFI speciālisti piedalījās arī izstrādāto polimēru nanokompozītu materiālu virsmas īpašību raksturošanā. PMI speciālisti izvērtēja izstrādāto polimēru nanokompozītu materiālu ilgmūžību un FEI zinātnieki pārbaudīja jauno materiālu pielietojumu reaktīvā magnētiskā sajūga izstrādē, par koiesniegts starptautiska patenta pieteikums Nr. EP13168494.6. Projekta rezultāti ir aprakstīti vairākās starptautiskās zinātniskās publikācijās.

Projekta realizācija iespējama, pateicoties ES struktūrfondu atbalstam Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektā «Perspektīvu nanokompozītu izveide uz otrreizējo polimēru bāzes un to iegūšanas un pārstrādes tehnoloģiju izstrāde» (vienošanās Nr. 2010/0209/2DP/2.1.1.1.0/10APIA/VIAA/028 (RTU PVS ID 1518)). Projekts sākts 2010. gada 1. novembrī,  to plānots noslēgt 2013. gada 31. oktobrī.

Papildu informācija par projektu.

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

29. oktobris, 2013 plkst. 15:38