RTU piedalās radioastronomijas centra Irbenē pilnveidošanā

20. septembris, 2011

Piektdien, 16. septembrī, Radioastronomijas centrs Irbenē saņēma finansiālu atbalstu konkurētspējīgas zinātniskās infrastruktūras izveidei, tai skaitā Kosmisko datu apstrādes centra izveidei Ventspils Augstskolā un unikālākā radioteleskopu kompleksā «Zvaigznīte». Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir uzaicināta piedalīsies šī valsts nozīmes pētniecības centra veidošanā.

Radioastronomijas centrs Irbenē tiek uzskatīts par Ventspils novada unikālāko tūrisma objektu, kas agrāk bija Krievijas armijas pilsētiņa, kur vēl joprojām zinātniskiem nolūkiem darbojas divi paraboliskie radioteleskopi – viens no tiem (D 32 m) ir lielākais Ziemeļeiropā un astotais lielākais pasaulē. Tūrisms gan nav centra pamatdarbība, jo ikdienā te strādā zinātnieki, kas nodarbojas ar radioastronomiju.

2011. gada sākumā pēc zinātniskās kvalitātes rādītāju izvērtēšanas, valsts nozīmes pētniecības centra veidošanai Izglītības un zinātnes ministrija uzaicināja piecas augstāk novērtētās zinātniskās institūcijas– Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtu «Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs» (VSRC), Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Universitāti, Latvijas Universitātes Matemātikas un Informātikas institūtu un Elektronikas un datorzinātņu institūtu.

Tā rezultātā ir izstrādāts nozīmīgs projekts IKSA-CENTRS jeb «Informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centra izveide», kura īstenošanai plānots ieguldīt vairāk nekā 11 miljonu latu, tai skaitā – paredzot ERAF finansējumu šo darbu veikšanai turpat 10 miljonu vērtībā.

VSRC plāno atjaunot abus radioteleskopus «Zvaigznītē», Irbenē, un pilnveidot zinātniskās laboratorijas astronomijā, ātras veikstspējas skaitļošanā, datu apstrādē, elektronikā. VSRC ir Latvijā vienīgais institūts, kas nodarbojas ar radioastronomiju, izmantojot radioteleskopus, un tas darbojas starptautiskajos pētniecības tīklos. Līdz ar to šādi ilgi gaidīti uzlabojumi ļautu sasniegt «Zvaigznītei» tehniskā aprīkojuma līmeni, kas būtu līdzvērtīgs Eiropas vadošajām novērojumu un datu apstrādes stacijām.

Projekta ieviešana plānota trīs gadus, laika posmā no 2011. gada nogales līdz 2014. gada otrajai pusei.

RTU Informācijas centrs

20. septembris, 2011 plkst. 11:54