RTU pētnieks Kristaps Paļskis starptautiskā konferencē prezentē jaunākās atziņas par inovatīvu terapiju vēža ārstēšanā

16. jūnijs, 2023
.
.
.

Atziņas, kas gūtas pētījumos par inovatīvu jonu terapiju onkoloģisko slimību ārstēšanā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta pētnieks Kristaps Paļskis prezentēja stenda referātā 61. starptautiskajā konferencē «PTCOG» (Particle Therapy Co-operative Group), kas 10.–16. jūnijā norisinājās Madridē. 

K. Paļskis ir medicīnas fiziķis un pēta FLASH terapijas potenciālu ar smagajiem joniem. Kā viens no pirmajiem soļiem pētījumā – noskaidrot, cik liels ir starojuma daudzums, kas jāpievada ar smagajiem joniem, lai sasniegtu FLASH efektu – pasargātu onkoloģisko pacientu veselos audus, apstarošanai ilgstot tikai dažas milisekundes, salīdzinot ar tradicionālo terapiju, kas ilgst vairākas minūtes. Pētnieks konferencē prezentēja modeli, kas parāda nepieciešamā starojuma daudzuma atšķirības starp dažādiem joniem un kas ir izstrādāts sadarbībā ar Vācijas Vēža izpētes centra (DKFZ) profesoru Joao Seco.

K. Paļskis studē RTU un Latvijas Universitātes (LU) kopējā doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un savu promocijas darbu izstrādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN). K. Paļska stenda referāta nosaukums – «FLASH-RT dose threshold effect estimation for particle beams by modelling solvate electron production dependency on particle LET 3D distribution».  

Paralēli citā stenda referātā «Training the future in HITRIplus project: Report on specialised course on Heavy Ion Therapy Research» tika prezentēti rezultāti izglītojošam kursam, kurā K. Paļskis piedalījās kā viens no brīvprātīgajiem studentiem – organizētājiem. Minētais ietilpst projektā HITRIplus (Heavy Ion Therapy Research Integration plus), kura mērķis ir attīstīt biofizikas un medicīnas pētījumus vēža ārstēšanā ar smago jonu terapiju. 

Konference «PTCOG 61» pulcēja aptuveni 1300 daļiņu terapijas speciālistu un pētnieku – medicīnas fiziķus, klīniskos staru terapijas onkologus, radiobiologus un paātrinātāju fiziķus, kā arī industrijas pārstāvjus, jo paralēli konferencei uzņēmumi prezentēja savas tehnoloģijas, ko var izmantot daļiņu terapijā. Kopumā konferencē tika prezentēti 356 stenda referāti. 

Informācija par konferenci.

Doktoranta pētniecisko darbu atbalsta Valsts pētījumu programmas «Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» projekts VPP-IZM-CERN-2022/1-0001.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. jūnijs, 2023 plkst. 10:07

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi