RTU pētnieki veido viedo apģērbu skaistumam un drošībai

22. oktobris, 2010

RTU Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūtā un Tehniskās fizikas institūtā izstrādāto viedapģērbu mērķis ir padarīt apģērbu par sistēmu, kas līdzdarbojas cilvēkam un, uzraugot veselību un uzkrājot cilvēka saražoto enerģiju, padara dzīvi skaistāku un drošāku, LNT 20. oktobra raidījumā «Tautas balss» atzina asociētais profesors Juris Blūms.

22.10.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=ogqmnaUFc_U}

J. Blūma vadībā pētnieki grib «iemācīt» apģērbam ražot elektrību, pārvēršot cilvēka kustības enerģijā, taču zinātnieki negrib apģērbu pārvērst par spoļu un vadu mudžekli, tāpēc mācās apģērbā integrēt plakanspoles. Iespējams, pavisam drīz zinātnieki izstrādās tādu viedapģērbu, kas var uzlādēt mobilo telefonu, var uzraudzīt ķermeņa parametrus un kalpot par navigācijas sistēmu.

Tikmēr RTU ir apskatāmi arī vairāki produkti, kam jau izstrādāti prototipi. Viens no tiem ir RTU zinātnieku izstrādātā viedā veste, kas nepieciešamības gadījumā atvēsina valkātāju. Otrs – tērpu dizaineres, RTU maģistres Ineses Parkovas izstrādātā viedā jaka, kurā iestrādātā elektronika reaģē uz valkātāja ķermeņa mikroklimata – temperatūras un relatīvā mitruma – izmaiņām. Videosižetā jaku demonstrē bērni. Pieaugot bērnu ķermeņa temperatūrai un relatīvajam mitrumam, jakā iestrādātais optisko šķiedru audums sāk mirgot. Signālu par izmaiņām saņem arī bērna māmiņas somā iebūvētais LCD displejs.

Kā atzīst RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis: «Nav noslēpums, ka fashion jeb modes bizness jau sadalīts – tajā iespraukties nav viegli, bet tieši ar jaunām, inovatīvām idejām to var izdarīt.»

Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

27. oktobra raidījumā demonstrēs RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Silikātu materiālu institūta pētījumus.

RTU Informācijas centrs

22. oktobris, 2010 plkst. 9:03