RTU pētnieki uzlabo finiera saplākšņu īpašības

17. decembris, 2010

RTU Materiālu un konstrukciju institūta pētnieki uzlabo finiera saplākšņa paneļu īpašības – samazinot svaru, pievienojot triecienabsorbciju, siltumpretestību, kā arī piešķirot elektromagnētiskā lauka slāpēšanas un skaņas absorbcijas īpašības. Šie pētījumi būtiski ne vien kuģu un auto rūpniekiem, bet arī mēbeļu un daudzu citu industriju pārstāvjiem.

17.12.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=qO46aSRi8TI}

Šobrīd finiera saplākšņus izmanto, piemēram, kuģu klājos un autofurgonos, kur finiera augstās mehāniskās īpašības un salīdzinoši labā siltumizolētspēja ļauj nodrošināt gala produkta kvalitāti.

Lai noteiktu finiera saplākšņu īpašības un izveidotu optimālas konstrukcijas, RTU Materiālu un konstrukciju institūta pētnieki veic datorsimulācijas un materiālu un konstrukciju testus, kuru laikā nosaka gan materiālu un konstrukciju mehāniskās īpašības – stiprību, noturību, izlieces rādītājus, gan pārējās īpašības – piemēram, konstrukciju uzvedību dažādās temperatūrās u. tml.

Kā stāsta Materiālu un konstrukciju institūta vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš, institūta pētnieki trīs gadu laikā ilgstošu un neatlaidīgu pētījumu rezultātā ir ieguvuši līdzvērtīgu zināšanu apjomu, lai spētu konkurēt un sadarboties ar Eiropas vadošajiem pētniecības centriem: «Vācijas Kosmosa aģentūra tieši tāpēc mūs izvēlējās kā partnerus tālākai sadarbībai.»

Materiālu un konstrukciju institūts nākamgad sāks darbu pie vērienīga projekta, kas veltīts 3 D kompozītmateriālu izgatavošanai – projekts sāksies 2011. gada februārī un ilgs četrus gadus. Projekta budžets – 9,08 miljoni eiro. Projektā ir iesaistīts ap 20 partneru, tostarp ietekmīgas Eiropas mašīnbūves un dzelzceļa vagonu būves kompānijas, piemēram, «Volvo» un «Alstom». No Latvijas – RTU Materiālu un konstrukciju institūts un a/s «Latvijas Finieris». RTU Materiālu un konstrukciju institūtu projektā rekomendēja ilgstoša sadarbības partnere – Milānas Tehniskā universitāte, sakot, ka datorsimulācimulācijās un eksperimentu plānošanā, un aplēšu veikšanā labākus partnerus neatrast. Savukārt «Latvijas finierim» ir sadarbības loks automobiļu būvē, tādēļ franči viņus izvēlējās kā partnerus.

RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis atzīst, ka Materiālu un konstrukciju institūtā strādā ļoti produktīvs un draudzīgs pētnieku kolektīvs: «Pētnieku darba kvalitāte ir ļoti augsta, un es gribētu, lai mūsu universitātē visi institūti būtu ar tik augstu darba kvalitāti.»

Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

10. novembra videosižets par autonomas robota platformas prototipu aplūkojams šeit.

17. novembra videosižets par bezvadu kardiogrāfu aplūkojams šeit.

24. novembra videosižets par RTU Mehānikas ekspertīžu centra darbu aplūkojams šeit.

1. decembra sižets par videi draudzīgu, bionoārdāmu papīra iepakojumu aplūkojams šeit.

8. decembra sižets par ideālo nākotnes māju aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

17. decembris, 2010 plkst. 10:21