RTU pētnieki meklē investorus viedās zeķes nonākšanai plaša patēriņa tirgū

21. oktobris, 2016
.
.
.
RTU zinātnieku radītā viedā zeķe palīdz sportistiem treniņos

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūtā radītais viedā tekstila spiediena sensors un Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta pētnieku programmatūra ir tas, no kā sastāv viedā zeķe. Nule Latvijas izgudrotāju izstādē «Minox» saņemtā balva, iespējams, palīdzēs viedās zeķes autoriem savu izgudrojumu novest līdz plaša patēriņa tirgum, vēsta LNT raidījums «900 sekundes».

Zeķes galvenais izgudrojums ir tajā iestrādātie viedā tekstila sensori, kuru sūtīto informāciju var izmantot, piemēram, ortopēdijā, ārstējot plakano pēdu, kad ārstam jāzina, uz kuriem pēdas punktiem pacients balstās. Tāpat šo sensoru raidīto informāciju var izmantot sportā. Viedā zeķe dod iespēju trenerim precīzi redzēt, kā sportists liek kāju pie zemes. 

RTU Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta profesors Aleksejs Kataševs stāsta, ka zeķes priekšrocība ir tā, ka rāda tieši kontaktu ar virsmu. Tā var atšķirt, vai sportists skrien uz pirkstgaliem vai atbalstās uz papēža.

Savukārt RTU Dizaina tehnoloģiju institūta pētnieks Aleksandrs Okss uzsver, ka sensori spiediena ietekmē maina pretestību: «Jo lielāks spiediens, jo mazāka pretestība, un signāls iet uz tiem punktiem un kastīti, tālāk uz datoru vai viedtālruni, un aplikācijā var redzēt to, kas jums vajadzīgs, atkarībā no pielietojuma.»

Taču visa iespējamā lietojuma atklāšana šai tehnoloģijai vēl ir priekšā. Viedās zeķes lietojumam sportā galvenais pluss ir — tam nevajag dārgas laboratoriskas ierīces. Paveras arī iespēja veikt mērījumus tieši stadionā, kas līdz šim nebija iespējams, tā iegūstot datus, netraucējot sportistam, un kas ir tuvāki sporta ikdienas situācijai.

Izgudrotāji prognozē, ka viedās zeķes tekstila izmaksas nepārsniegs ierasto sporta zeķu cenu. Arī sensori nav dārgi. Pētniekiem vēl jāpiestrādā pie vadu un kastīšu dizaina. Elektronika, kas ar Bluetooth vai WiFi starpniecību pievienojas datoram vai tālrunim, nebūs dārgāka par pašu mobilo tālruni, paredz A. Kataševs. Pie viedās zeķes izstrādes pētnieki strādā jau gandrīz divus gadus.

Sižetu par viedo zeķi var noskatīties portālā skaties.lv (19.10.2016.).
 
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

Publikācijas datums

21. oktobris, 2016 plkst. 9:57

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi