RTU pētnieki Latvijā testē viedās elektriskās termoakumulācijas iekārtas

19. jūnijs, 2018
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) Enerģētikas institūta pētnieki 50 objektos visā Latvijā testēja viedās elektriskās termoakumulācijas iekārtas (smart electric thermal storage – SETS), kuras paredzēts lietot ēku apsildīšanai. SETS, izmantojot automatizētu vadību, ļauj ierīcē uzkrāt siltumenerģiju tad, kad elektrības cena ir viszemākā, bet patērēt lietotājam vēlamajā laikā. 

RTU EEF dekāns profesors Oskars Krievs: «Projektā «RealValue» gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem Latvijā bija iespēja izmēģināt mūsu tirgum pilnīgi jaunu apkures tehnoloģiju. Latvijā pirmo reizi tika izmēģināti arī agregatora pakalpojumi un patēriņa vadība, kas sniedza ārkārtīgi vērtīgas atziņas gan no tehniskās, gan sociālekonomiskās puses. Balstoties uz RTU plašo pieredzi energosistēmu modelēšanā, kā arī praktiskās demonstrācijas rezultātiem, mūsu zinātnieki ir novērtējuši gan paredzamos ieguvumus, gan šķēršļus viedo elektriskās termoakumulācijas iekārtu plaša mēroga ieviešanai Latvijā.»

RTU zinātnieki šos testus veica apjomīgā programmas «Apvārsnis 2020» projektā «RealValue», kurā piedalījās 13 dalībnieku no vairākām Eiropas valstīm, aptverot visus elektroenerģijas piegādes posmus. Projekts kopējais budžets bija 15,5 milj. eiro, tas tika īstenots no 2015. līdz 2018. gadam, un tā vadošais partneris bija uzņēmums «Glen Dimplex».

Projekta gaitā SETS tika uzstādītas mājokļos, komerctelpās un sabiedriskās ēkās trīs valstīs – Īrijā (550 objektos), Vācijā (150 objektos) un Latvijā (50 objektos). Lielais iegūto datu apjoms un plašā lietotāju uzvedības izpēte liecina, ka viedā elektriskās termoakumulācijas tehnoloģija varētu mainīt lietotāju enerģijas lietošanas paradumus, ieviešot iespēju enerģiju akumulēt siltuma veidā.

Pētnieki secinājuši, ka ieviešot SETS plašā mērogā, tas varētu ievērojami ietekmēt energosistēmas darbības izmaksas. Nākotnē, palielinoties kurināmā izmaksām un atjaunīgo energoavotu īpatsvaram, paredzams, ka SETS pozitīvā ietekme uz energosistēmu pieaugs. Taču SETS potenciālā vērtība būs ļoti atkarīga arī no citu elastīgu elektroiekārtu ieviešanas.

Pēc projekta «RealValue» beigām RTU turpina sadarboties ar vietējiem energosistēmas dalībniekiem lai, balstoties uz projekta atziņām, veicinātu patēriņa vadības un agregatora pakalpojumu ieviešana Latvijā.

Projekta «RealValue» mājsalapa 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. jūnijs, 2018 plkst. 9:27

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi