RTU pētnieki izstrādājuši videi draudzīgas motorzāģu ķēžu eļļas

20. janvāris, 2011

Latvijā motorzāģos lielākoties izmanto ķēžu minerāleļļu, kas tiek izgatavota no naftas un ir ļoti toksiska. Lai veidotu videi draudzīgāku produktu un pasargātu Latvijas mežu ekosistēmu, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki ir izstrādājuši biodegradablu motorzāģu ķēžu eļļu, kuras pamatā ir dabīgas sastāvdaļas.

{denvideo www.youtube.com/watch?v=ENHohaIFaMk}

«Uzaugu eļļu bāzes izstrādātās zāģu ķēžu eļļas ir videi draudzīgākas: pirmkārt, tās ir ražotas no atjaunojamiem resursiem, netērējot fosilos resursus, otrkārt, tās vidē noārdās daudz ātrāk – aptuveni 20 dienu laikā. Ja salīdzina toksicitāti, minerāleļļām toksicitāte ir 300, līdz pat 1000 reižu lielāka,» stāsta Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģijas katedras vadītāja profesore Māra Jure.

RTU izstrādātā bioeļļa ir veidota uz rapša eļļas bāzes – 95%, bioeļļai ir teicamas eļļošanas īpašības, augsta uzliesmošanas temperatūra (>200oC), labas zemo temperatūru īpašības, tai ir novērsta polimerizācija, kas traucē eļļošanas sistēmas darbību, tai saskaroties ar ūdeni, un piemīt mazāka kairinošā iedarbība uz ādu, acu un deguna gļotādu.

RTU izstrādātās ķēžu eļļas eksperimentālā partija ir izgatavota uzņēmumā «Iecavnieks». Latvijā izstrādātā bioeļļa ir lētāka par ārzemju līdziniekiem, tomēr dārgāka par minerāleļļu. Un atšķirībā noŠveices, Austrijas vai Vācijas, Latvijā augu izcelsmes ķēžu eļļu izmantošana mežistrādē pagaidām nav obligāta, tāpēc galvenie šādu eļļu lietotāji pārsvarā ir tikai bioloģisko lauku saimniecību īpašnieki.

Augueļļu pētījumiem RTU ir vairākus gadus ilga vēsture. Toreizējais RTU students, nu jau maģistrs, mežsarga ģimenē augušais Tālis Paeglis azartiski metās darbā, lai atrastu ideālo zāģu ķēžu eļļas formulu. Dienām ilgi strādājot laboratorijā, tika izveidoti 80 dažādi bioeļļu varianti. Tie bioeļļas paraugi, kuri uzrādīja vislabākos rezultātus laboratorijā, nonāca pie Pētera Kaļeiņikova, kurš gadiem apmācījis meža izstrādātājus un gatavojis Latvijas izlasi dalībai pasaules čempionātos motorzāģu sportā. Viņam RTU zinātnieku izstrādātie bioeļļu varianti bijajātestē. Liekot galvas kopā, ķēžu eļļas sastāvs tika pilnveidots. P. Kaļeiņikovs atzīst, ka bioeļļas galarezultāts «ir fantastisks» – ekonomisks, ekoloģisks un ērti lietojams gan augstas, gan zemas āra temperatūras apstākļos.

Jau ziņots, ka, sākot ar 2010. gada 6.oktobri, katru trešdienu plkst.19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

Visi RTU-LNT inovāciju sižeti.

RTU Informācijas centrs

20. janvāris, 2011 plkst. 14:02