RTU pētnieki izstrādā viedo ielu apgaismojuma sistēmu elektroenerģijas ekonomēšanai

27. decembris, 2010

RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta zinātnieki Eiropas Komisijas 7. Ietvarprogrammas projekta LITES laikā kopā ar ārzemju kolēģiem izstrādā viedu ielu apgaismojuma sistēmu, kas elektroenerģijas patēriņu ļaus samazināt līdz 70-80%.

23.12.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=ub6LdYEhwgU}

RTU zinātnieki projekta laikā izstrādā autonomā gaismekļa barošanas bloku ar vadības sistēmu.

Lai ielas būtu apgaismotas, Latvijas pašvaldības tērē 1% no pašvaldību budžeta. Ir saskaitīts, ka Latvijas pašvaldībās kopā ir ap 83tūkstošiem ielu laternu, gada tēriņi par ielu apgaismojumu kopumā Latvijas pašvaldībās sasniedz aptuveni 2,5 miljonus latu. Jaunā ielu apgaismes sistēma ļautu tēriņus samazināt par aptuveni 80%.

Pagaidām Rīgā ielu laternās pārsvarā tiek lietotas dzeltenīgās nātrija lampas. RTU zinātnieki jaunajā sistēmā piedāvā izmantot LED gaismekļus. DATALED52 lampu galvenās priekšrocības ir šādas: tās darbojas ekstrēmā temperatūrā (no -30˚C līdz +50˚C), ir pielāgojamas jebkuram sprieguma tipam (no 80V līdz 265V), iespējama automātiskā dimēšana, ir saslēdzamas kopējā tīklā, kā arī ir lielas krāsu temperatūras variācijas. Šie gaismekļi ir ekonomiski un efektīvi, kā arīpiedāvā iespēju regulēt apgaismojuma intensitāti atkarībā no apstākļiem, atzīst Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošais pētnieks Iļja Galkins un laboratorijas vadītājs AnsisAvotiņš.

RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis atklāj, ka pēc dažiem gadiem šāda ielu apgaismojuma sistēma būs arī RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, kur tiks pilnībā notestēta viedā ielu apgaismojuma sistēma.

Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

10. novembra videosižets par autonomas robota platformas prototipu aplūkojams šeit.

17. novembra videosižets par bezvadu kardiogrāfu aplūkojams šeit.

24. novembra videosižets par RTU Mehānikas ekspertīžu centra darbu aplūkojams šeit.

1. decembra sižets par videi draudzīgu, bionoārdāmu papīra iepakojumu aplūkojams šeit.

8. decembra sižets par ideālo nākotnes māju aplūkojams šeit.

15. decembra sižets par RTU pētnieku veiktajiem finiera saplākšņa paneļu īpašību uzlabojumiem aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

27. decembris, 2010 plkst. 9:04