RTU pētnieki izstrādā un īsteno nākotnes ideālās mājas vīziju

9. decembris, 2010

Izstrādājot nākotnes ideālās mājas vīziju, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Koka dizaina konstrukciju meistardarbnīcas pētnieki tradicionālās amatniecības ekoloģiskās vērtības apvieno ar industriālās ražošanas metodēm. Cilvēkam draudzīga, komfortabla, energoefektīva, mūsdienīga un viegli pielāgojama modernam dzīvesveidam – tāda būs ideālā nākotnes māja.

09.12.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=Gy26ZRFR5Qk}

Latvijā ir visi priekšnoteikumi mājokļu revolūcijai – pārliecināti RTU pētnieki. Lai arī latvieši parasti mēdz krist divās galējībās – vārdu «moderns» nekādi nesaistot ar koku, vai arī iekrampējoties idejā par dzīvi guļbūvē.

«Mēs varam atrast zelta vidusceļu starp mehanizēto un parasti arī siltināšanas vatēs ieslēgto pasīvo māju, padarīt to pēc iespējas veselīgāku un cilvēkam draudzīgāku, ceļot koka ēkas un izmantojot dabīgus siltināšanas materiālus,» stāsta RTU lektors Kārlis Kazāks.

«Mūsdienīgas mājas videi jābūt mainīgai, lai tā spētu iekļauties modernā dzīvesveidā,» atzīst RTU asociētais profesors Vilnis Kazāks: «Esmu pārliecinājies, ka cilvēka veselībai un garam nav labvēlīgāka mājokļa par kārtīgu koka māju: tā būvēta no dabiska materiāla, tā elpo, katra ir individuāla. Māja ir jāuztver kā publiska vērtība, kā personības pašizpausmes sastāvdaļa un dzīves panākumu atslēga. No tā, cik ērti cilvēks dzīvo mājā, ir atkarīga viņa attieksme pret sabiedrību. Skaista arhitektūra mājā nav svarīgākais, daudz svarīgāk ir saskaņot mājas arhitektūru ar tās iedzīvotāju ikdienas pienākumiem.»

RTU Koka dizaina konstrukciju meistardarbnīcā izveidota plaša koka konstrukciju kolekcija, kurā ietilpst vairāk nekā 2000 dažādu priekšmetu – RTU studentu un absolventu darbu: koka mēbeles un to maketi, koka rotaļlietas, koka māju maketi, senie mūzikas instrumenti un sadzīves priekšmetus, kas izgatavoti no koka u. c.

Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

10. novembra videosižets par autonomas robota platformas prototipu aplūkojams šeit.

17. novembra videosižets par bezvadu kardiogrāfu aplūkojams šeit.

24. novembra videosižets par RTU Mehānikas ekspertīžu centra darbu aplūkojams šeit.

1. decembra sižets par videi draudzīgu, bionoārdāmu papīra iepakojumu aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

9. decembris, 2010 plkst. 9:39