RTU pētījums: biodegvielas blakusprodukta – glicerīna – oksidēšanās metode

16. janvāris, 2013
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Ķīmijas katedras profesors Valdis Kampars laikraksta «Dienas Bizness» publikācijā stāsta  par RTU pētījumu – biodīzeļdegvielas ražošanas blakusprodukta – glicerīna – oksidēšanās metodi, kas šogad iekļuvis Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) nosaukto 10 nozīmīgāko zinātnes sasniegumu pulkā.

Pētniekugrupa RTU Lietišķās ķīmijas institūta (LĶI) vadošā pētnieces Svetlanas Čornajas vadībā jau daudzus gadus nodarbojas ar katalītisko oksidēšanu. Izmēģinot dažādus katalizatorus glicerīna katalītiskai oksidēšanai, pētnieki atrada divus katalizatorus, kas ļāva būtiski paaugstināt glicerīna oksidēšanās rezultātā iegūstamos produktus – glicerīnskābi un pienskābi. Var teikt, ka rezultāti ir daudz labāki, nekā iepriekš zinātniekiem bija izdevies sasniegt.

Glicerīnskābes iznākumu RTU pētniekiem izdevies palielināt līdz 75% no oksidēšanas procesā iegūtā produkta, un tas ir par 8–10% vairāk, nekā iepriekš minēts. Savukārt pienskābes iznākumu izdevās palielināt līdz 54% salīdzinājumā ar 10%, kas zinātniskajā literatūrā aprakstīts iepriekš. «Tas ir milzīgs pieaugums. Līdz ar to lielāka iespēja, ka šo procesu varētu pieņemt rūpniecība,» secina V. Kampars. Glicerīnskābei un pienskābei esot samērāplašas lietojuma iespējas. Polimēri, implanti – ir dažas no iespējām.

Visudesmit Latvijas Zinātnes sasniegumu prezentācija un tikšanās ar autoriem gaidāma Latvijas Zinātņu akadēmijas svinīgajā sēdē 2013. gada 17. janvārī plkst. 14 LZA augstceltnē, 3. stāva zālē.

Pilna publikācija 2.53 Mb

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

16. janvāris, 2013 plkst. 14:11

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi