RTU padomes priekšsēdētājs: bērniem interese par eksaktajām zinātnēm jārada jau 1. klasē

16. marts, 2022
.
.
.
Foto: Edgars Špengelis, RTU

Bērni eksaktajos priekšmetos ir jāieinteresē jau no 1. klases, – tā trešdien, 16. martā, Latvijas Radio 4 raidījumā «Aleksandra studija» sacīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) padomes priekšsēdētājs Andris Vanags. Viņš par jaunizveidotās RTU padomes priekšsēdētāju tika ievēlēts marta sākumā, un šī ir viņa pirmā intervija minētajā amatā. 

«Man vidusskolā bija ļoti stingrs ķīmijas skolotājs. Nemaz netika pieļauts, ka mēs ķīmijā kaut ko varētu nezināt. Ķīmija pirmdienās bija pati pirmā stunda, iedomājieties – man svētdienas nebija, jo mācījos,» savā pieredzē radio intervijā dalās A. Vanags.

Viņš ir absolvējis RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāti un atzīst – studijas nebija no vieglajām, taču viss ir pārvarams. Tā kā A. Vanags pārstāv industriju – ir SIA «Sakret Holdings» padomes priekšsēdētājs – tad viņa pieredze liecina, ka darba tirgū ir vajadzīgi eksakti izglītoti cilvēki, inženieri un augsto tehnoloģiju speciālisti, un RTU saskata kā kompetences centru, kas ne tikai Rīgā, bet arī reģionos sadarbojas kopā ar eksaktos un dabaszinību priekšmetu skolotājiem un piedāvā savu atbalstu, piemēram, laboratorijas, mācībspēkus, lai palīdzētu skolēniem apgūt matemātiku, fiziku, ķīmiju. 

RTU jau patlaban gan Rīgā, gan atsevišķās reģionu skolās darbojas Bērnu un jauniešu universitāte, piedāvājot nodarbībās iepazīt inženierzinātnes. A. Vanags uzskata, ka šādu sadarbību vajadzētu vēl paplašināt. 

Viņš arī atzinīgi izsakās par RTU Inženierzinātņu vidusskolas lomu jauno inženierzinātņu speciālistu sagatavošanā. 

Pašam A. Vanagam RTU iegūtās zināšanas ir bijis atbalsts uzņēmējdarbībā. Šā gadsimta sākumā viņš kopā ar domubiedriem uzsāka inovāciju Latvijas būvmateriālu tirgū – iegādājoties «Sakret» licenci, sāka Latvijā izplatīt un vēlāk arī ražot lietošanai jau sagatavoto būvmaisījumu. Patlaban «Sakret Holdings» 100% ir Latvijas uzņēmums un ir Baltijas reģionā lielākais sauso un lietošanai gatavo būvmaisījumu ražotājs. 

A. Vanags ir saglabājis ļoti ciešu saikni ar savu augstskolu – vada padomnieku konventu savā, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, stiprinot zinātnes un industrijas saikni un atbalstot studijas un zinātni RTU.

RTU vēsturē A. Vanags ir pirmais padomes priekšsēdētājs, jo augstskolu pārvaldība tika mainīta līdz ar Augstskolu likuma grozījumiem, kas paredz augstskolu padomju izveidošanu. Padome ir koleģiāla augstākā lēmējinstitūcija, kas atbildīga par augstskolas ilgtspējīgu attīstību, stratēģisko un finanšu uzraudzību. Padomei jānodrošina arī valsts augstskolas darbība atbilstoši tās attīstības stratēģijā noteiktajiem mērķiem. 

RTU padomē atbilstoši likumam darbojas 11 locekļi, no kuriem piecus izraugās RTU Senāts, piecus – Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un izvirza Ministru kabinets, savukārt vienu izvirza Valsts prezidents. 15. februārī jauno RTU padomi apstiprināja Ministru kabinets, savukārt 21. februārī pārliecinošu atbalstu jaunās padomes sastāvam balsojumā izteica RTU Satversmes sapulce.

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. marts, 2022 plkst. 13:54

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi