RTU notiks ASV eksperta vieslekcija par universālo dizainu

27. maijs, 2013

Trešdien, 29. maijā, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar ASV vēstniecību rīko Mičiganas Universitātes profesora, universālā dizaina eksperta Šīna Vensa (U. Sean Vance) publisko lekciju «Kas ir universālais dizains?».

Vieslekcija notiks Rīgā, Kaļķu ielā 1, 201. auditorijā (Mazā zāle), plkst. 14.30. To apmeklēt ir aicināti nozares profesionāļi un studenti, kā arī ikviens interesents. Lekcija notiks angļu valodā.

«Universālais dizains ir viens no vides mūsdienu veidošanas filozofijas stūrakmeņiem», atzīmē RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes dekāns Uģis Bratuškins. «Vides pieejamības principu ievērošana ir aktuāla gan vēsturiskajos, gan jo īpaši jaunveidotos ēku kompleksos un mūsdienās tā ir visas sabiedrības aktualitāte. Tā ir lieliska iespēja plašāk paskatīties uz šīm aktualitātēm un iesaistīties diskusijā tiek aicināts ikviens interesents.»

RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultāte ir vienīgā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kas sagatavo vispusīgi izglītotus speciālistus teritoriālplānošanas, arhitektūras, kā arī kultūras pieminekļu restaurācijas jomās.

Šīns Venss ir Mičiganas Universitātes profesors, Arhitektūras reģistrācijas valdes nacionālās padomes biedrs. Viņa pašreizējā pētniecība ir koncentrēta uz to, kā universālā dizaina pieeja var tikt izmantota, lai pārveidotu dzīves telpas pieejamību plašākam cilvēku fizisko iespēju un vajadzību spektram. Venss ir piesaistīts vairākiem lieliem projektiem ASV telpiskās plānošanas prototipu izstrādei. Iepriekš strādājis par Ziemeļkarolīnas štata Universālā dizaina centra direktoru. Izglītību ieguvis Ziemeļkarolīnas Štata universitātē.

Universālais dizains ir jauns arhitektūras domas virziens, kas nosaka, ka galvenā vērtība sabiedrībā ir cilvēks, un viņa ērtības un drošība ir galvenie humānas vides veidošanas kritēriji. Universālā dizaina jēdziensveicina uzsvara maiņu, izstrādājot patērētājam draudzīgu dizainu, izvēloties visaptverošu pieeju un nosakot mērķi pielāgoties visu vecumu,augumu un spēju cilvēku vajadzībām, ieskaitot pārmaiņas, ko cilvēki piedzīvo sava mūža garumā.

Informāciju sagatavoja:
Krišjānis Ozols,