RTU Metroloģijas zinātniskā laboratorija studiju gadu sāk ar jaunām iekārtām

12. septembris, 2022
.
.
Foto: Jānis Lungevičs, RTU

Sākot jauno studiju gadu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Metroloģijas zinātniskā laboratorija saņem ļoti būtisku tehnisko papildinājumu no uzņēmuma «Mitutoyo Poland». 

Laboratorija saņēmusi jaunākās paaudzes 3D koordinātu mērīšanas mašīnu «Crysta Apec V 574», kas paredzēta gan vienkāršu, gan ļoti kompleksu ģeometriju mērīšanai ar precizitāti līdz vienam mikrometram. Iekārta papildināta ar jaunāko programmnodrošinājumu, kas atvieglo detaļu mērīšanas procesu un būtiski uzlabo arī ģeometriju kvalitātes analīzi un novērtēšanu. Šo iekārtu plānots izmantot studentu apmācībām, zinātniskajiem pētījumiem un sadarbības veicināšanai ar industriju – tieši šāda veida mēriekārtu visvairāk pieprasa ražojošie uzņēmumi. 

Savukārt jebkuram pētniekam, kurš darbojas ar virsmu inženieriju, jaunu materiālu sintēzi, apstrādes procesu pētījumiem un optisko elementu izpēti, ļoti noderīgs būs kontūru un raupjuma mērīšanas mašīnas «AVANT» aprīkojums – augstās precizitātes Y-ass galdiņš un auto līmeņošanas galdiņš. Šie būtiski iekārtas papildinājumi ļauj veikt virsmu 3D tekstūras mērīšanu ar Z ass izšķirtspēju 0,1 nanometrs. Jaunais aprīkojums dod iespēju mērīt jebkāda materiāla cietas virsmas. Turklāt uz iekārtas iespējams uzlikt pat 10 kilogramus smagus paraugus, ļaujot mērīt ne tikai mazu eksperimentālu paraugu, bet arī jau gatavu izstrādājumu virsmu tekstūru.

Komplektā ar šiem papildinājumiem laboratorija saņēmusi arī 3D tekstūru apstrādes programma «MCube MAP Ultimate 8», kas šobrīd ir spēcīgākā 3D virsmu apstrādes programma pasaulē. Programmatūra darbojas ne tikai ar datiem, kas iegūti ar «AVANT» mēriekārtu, bet  spēj atvērt 2D un 3D mērījumu failus no jebkura mēriekārtu ražotāja, kas paver vēl plašākas tās pielietošanas iespējas datu apstrādē, gandarīts ir laboratorijas vadītājs, Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes pētnieks Jānis Lungevičs. 

Šobrīd aktīvi tiek apgūta jaunās iekārtas un programmas, lai tās pēc iespējas ātrāk varētu izmantot ar pilnu kapacitāti. Oktobrī J. Lungevičs plāno organizēt iekārtu demonstrācijas citiem RTU pētniekiem, lai informētu viņus par jaunajām iespējām un apspriestu dažāda veida sadarbības iespējas. 

RTU Metroloģijas zinātniskā laboratorija ir modernākā un vislabāk aprīkotā metroloģijas laboratorija Baltijā, kurā RTU studentiem un zinātniekiem pieejamas vismodernākās dimensiju mērīšanas iekārtas. Tā palīdz ne vien pacelt augstākā kvalitātē studiju un pētniecības darbu, bet arī dod iespēju RTU zinātniekiem sadarboties ar uzņēmumiem un organizācijām. Laboratorijas aprīkojumu ar modernākajām mēriekārtām regulāri papildina «Mitutoyo Poland» un Japāņu uzņēmuma «Mitutoyo» Latvijas pārstāvis «Instro».

RTU MTAF Metroloģijas zinātniskā laboratorija saņem tehnisko papildinājumu no uzņēmuma «Mitutoyo Poland»

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. septembris, 2022 plkst. 14:46

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi